Gigantizam: Uzrok, simptomi i kako se točno liječi ovaj poremećaj hormona?

Zdravlje 31. kol 202115:37 0 komentara
beba, dijete, stopala
Pixabay/Ilustracija

Gigantizam tijela karakterizira pretjerani rast koji obično nastaje zbog poremećaja u lučenju hormona.

Konkretno, radi se o povećanom lučenju hormona rasta iz prednjeg dijela hipofize te se gigantizam može pojaviti kao posljedica tumora hipofize.

Gigantizam se pojavljuje prije puberteta, a glava odlika je prekomjerni rast te tjelesna slabost. Kod odraslih, kod kojih su se kosti udova već prestale razvijati, pojavljuje se akromegalija.

Uzrok gigantizma je poremećaj hormona

Gigantizam nastaje kao posljedica pretjeranog lučenja hormona rasta hipersomatotropizma, a gotovo uvijek je uzrok adenom ili tumor hipofize. Hipofiza, najznačajnija endokrina žlijezda koja proizvodni mnoge hormone smještena je u koštanom tkivu te proizvodi hormone koji kontroliraju brojne funkcije u našem tijelu.

Zbog tumora hipofize dolazi do pojačanog lučenja hormona rasta što uzrokuje povećanje određenih dijelova tijela.

Osim tumora hipofize, uzrok gigantizma mogu biti različiti sindromi i kompleksi poput McCune-Albright sindroma koji uzrokuje abnormalni rast koštanog tkiva i Carney kompleksa koji uzrokuje tumore na vezivnom tkivu. Uzrok gigantizma mogu biti i poteškoće s hipofizom poput nasljednog poremećaja višestruke endokrine neoplazije koja uzrokuje tumore u hipofizi i drugim žlijezdama.

Simptomi gigantizma

Gigantizam stvara karakteristične promjene lica i drugih dijelova tijela. Promjene se počinju pokazivati već u djetinjstvu. Kod bolesnika se povećava brzina rasta i konačni stas uz malo koštanih deformiteta.

Jedan od simptoma je i odgođeni pubertet. Gigantizam se pojavljuje kod djece i adolescenata, a kod odraslih se to naziva akromegalija. Ako je došlo do nastanka akromegalije ili prekomjernog rasta zbog pretjeranog lučenja hormona rasta, prvi simptomi su obično ogrubljavanje crta lica i zadebljanje mekih tkiva šaka i stopala. Fizički izgled bolesnika se mijenja.

Ovo su još neki od simptoma akromegalije koja nastaje uslijed gigantizma:

– vrlo velike ruke i noge

– debljanje prstiju na rukama i nogama

– isticanje čeljusti i/ili čela

– ravni nos, velika glava, usne i jezik

– prekomjerno znojenje

česte i ponavljajuće glavobolje

– nepravilne menstruacije kod djevojčica i žena

– gluhoća

– opća slabost

– visok rast već od dva metra

Liječenje gigantizma

Gigantizam i akromegalija se dijagnosticiraju na temelju krvnog testa i provjere hormona te faktora rasta IGF-1. Uz to se može preporučiti oralni test tolerancije na glukozu tijekom kojeg dijete pije glukozu, a prije i nakon toga radi krvne testove.

Kod normalnih nalaza će razina hormona pasti nakon konzumiranja glukoze, a ako ostaje ista, znači da tijelo proizvodi preveliku količinu hormona rasta. Nakon krvnih pretraga čini se MRI pregled hipofize i ustanovljava veličina i položaj tumora hipofize.

Liječenje gigantizma usmjerava se na usporavanje ili zaustavljanje proizvodnje hormona rasta. Ukoliko je uzrok tumor hipofize njega je potrebno ukloniti, a ako operacija nije moguća koriste se lijekovi kako bi se zaustavila proizvodnja viška hormona rasta. Većina slučajeva se može riješiti operacijom, no tumor se može vratiti nakon čega se koriste lijekovi za smanjivanje simptoma. Osobe s gigantizmom nakon liječenja, čak i kod povrata tumora, mogu dugo i ispunjeno živjeti.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!