Kronična opstruktivna plućna bolest, odnosno KOPB je česta bolest pluća koja uzrokuje poteškoće s disanjem. Nije izlječiva, ali se stanje lako može držati pod kontrolom. Najčešći uzroci ove bolesti su pušenje i zagađenje zraka.
KOPB, odnosno kronična opstruktivna plućna bolest je česta bolest koja uzrokuje smanjenje protoka zraka u tijelu te samim time i poteškoće s disanjem.
Često se naziva i emfizem ili kronični bronhitis. KOPB je uzrokovan oštećenjem pluća što potom uzrokuje oticanje i iritaciju.
Simptomi KOPB-a
Simptomi KOPB-a najčešće se počnu pokazivati i razvijati tek u srednjoj životnoj dobi prema starijoj, a uključuju poteškoće s disanjem, kronični kašalj koji nerijetko može biti produktivan te umor, a simptomi se često naglo pogoršaju.
Osim ovih simptoma, KOPB još može uzrokovati i:
– zviždanje pri disanju
– napetost i osjećaj težine u prsima
– česte infekcije pluća
– neželjeni gubitak težine (kod iznimnog pogoršanja stanja)
– oticanje gležnjeva, nogu i stopala
Osobe koje imaju KOPB, također imaju i veći rizik za ostale zdravstvene probleme koji uključuju:
– slabe mišiće i lomljive kosti
– depresiju i anksioznost
Uzrok KOPB-a
Sužavanje dišnih puteva koji dovode do KOPB-a mogu uzrokovati razni procesi poput uništenja dijelova pluća, sluzi koja blokira dišne puteve te upale i oticanja sluznice.
KOPB se razvija postepeno, tijekom dužeg razdoblja, a čimbenici rizika su brojni.
Do ove bolesti može doći zbog izloženosti dimu cigareta, ako ste aktivni ili pasivni pušač. Jednako tako i zbog izloženost prašini, isparavanjima i kemikalijama.
Uzrok može biti i zagađenost zatvorenih prostora (izgaranjem drveta, goriva i slično).
Česte plućne infekcije u djetinjstvu zbog kojih se pluća nisu u potpunosti razvila, astma u djetinjstvu ili rijetki genetski poremećaj koji se naziva nedostatak Alfa-1 antitripsina koji uzrokuje KOPB u djetinjstvu također su razlozi za pojavu bolesti.
Liječenje kronične opstruktivne plućne bolesti
KOPB nije izlječiv, ali se stanje može prilično popraviti (čak i spriječiti) izbjegavanjem pušenja, zagađenja na otvorenom i u zatvorenim prostorima te cijepljenjem.
Osim toga, KOPB se još tretira i raznim lijekovima koji se konzumiraju inhaliranjem jer se na taj način dišni putevi opuštaju i dulje ostaju otvorenima.
Nije ni rijetkost da se osobama s KOPB-om daju i steroidi te antibiotici, ali tek u slučajevima kada se stanje naglo pogorša.
Starije osobe i osobe koje već dugo imaju KOPB i to u teškom obliku te imaju iznimno oštećena pluća, dobit će i kisik.
Kod tretiranja KOPB-a je dobra vijest ta što, iako ova bolest nije izlječiva, uz izbjegavanje svih uzročnika ove bolesti i situacija koje ju pogoršavaju, osobe nakon dijagnoze žive i po nekoliko desetljeća i to prilično normalnim životom.
Zaključak
KOPB, odnosno kronična opstruktivna plućna bolest je česta bolest pluća koja uzrokuje smanjenje protoka zraka u tijelu i poteškoće s disanjem.
Simptomi se počinju pokazivati otprilike u srednjoj životnoj dobi te se mogu pogoršavati s vremenom, a uključuju kronični, produktivni kašalj, zviždanje pri disanju, osjećaj težine na prsima, opću slabost i slično.
KOPB najčešće uzrokuje izloženost duhanskom dimu, raznim izgaranjima, kemikalijama i slično. KOPB nije izlječiv, ali osobe nakon dijagnoze, ako se pridržavaju liječničkih savjeta, mogu živjeti i po nekoliko desetljeća.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!