Koristimo ga svaki dan, i desetke rola godišnje: toaletni papir. No, mnogo toga može poći po zlu kada su u pitanju toaletni papir i intimna higijena. Prema studiji Industrijske udruge za osobnu njegu i deterdžente, svaki Nijemac godišnje u prosjeku potroši 46 rola toaletnog papira, pišu njemački mediji.
Trenutačno je popularna vlažna varijanta toaletnog papira. Mnogi smatraju da je s njim lakše i nježnije očistiti osjetljivu regiju. Ali budite oprezni: dodani mirisi i konzervansi mogu uzrokovati nepotrebne probleme koži, pa čak i izazvati alergije.
Vlažni toaletni papir predstavlja rizik
“Danas su mnogi ljudi osjetljivi na mirise i konzervanse, a sve je više onih koji razvijaju alergije. Najčešće takva reakcija počinje jednostavnim crvenilom, što može dovesti do svrbeža“, objašnjava za njemačke medije dermatologinja iz Kölna i članica strukovne udruge njemačkih dermatologa (BVDD).
“Kada se alergija pogorša, pojavljuju se i mjehurići. Javljaju se rane koje se onda dalje šire, a mogu i krvariti”, dodaje.
Dermatologinja stoga savjetuje izbjegavanje bilo kakvih aditiva, posebice na osjetljivom intimnom području. U kombinaciji s vlagom i toplinom, kemijske tvari također djeluju iritirajuće.
Osobito pacijenti koji već imaju problema, poput hemoroida, trebaju držati ruke podalje od vlažnog papira. “To pogađa dosta ljudi. Hemoroidi su jedna od najčešćih bolesti u zapadnom svijetu”, kaže dermatologinja.
Sensitive nije isto što i skin-friendly
Oprez je, kaže dermatologinja, potreban i kod oznake “osjetljivo” na ambalaži – bez obzira je li papir mokar ili suh. Ovi proizvodi također često sadrže konzervanse i druge aditive. “To je zato što pojam “osjetljivo” nije povezan s nikakvim zakonskim zahtjevima koji proizvođačima zabranjuju dodavanje određenih sastojaka”, objašnjava dermatologinja.
Za intimnu regiju najprikladniji je obični toaletni papir bez dodataka. Glavno je da je papir ugodno mekan da nema mehaničkih iritacija. “Trljanje i pritiskanje nepotrebno iritira. To svakako treba izbjegavati”, naglašava dermatologinja.
“Najbolji način za čišćenje intimnog područja je obična voda, idealno mlaka”, savjetuje dermatologinja.
Klonite se sapuna
Sapunu također nije mjesto na osjetljivim područjima, jer isušuje kožu. Dermatologinja ne savjetuje posebne mjere njege, primjerice u obliku losiona ili masti.
Pravilno donje rublje štiti
Ne samo pravilna higijena, već i izbor donjeg rublja mogu spriječiti iritacije u intimnom području. Sintetičke tkanine su manje prikladne za intimnu regiju jer čine kožu ranjivijom i osjetljivijom – u konačnici i nadraženom.
“Pamučno donje rublje je najbolji izbor. Bolje upija vlagu i sprečava svrbež, iritaciju i bol”, kaže njemačka dermatologinja, prenosi Fenix Magazin.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare