Ovo su najčešći simptomi teške bolesti koju ima legendarni Bruce Willis

Zdravlje 23. ruj 202312:05 0 komentara
Angela Weiss / AFP

Obitelj legendarnog glumca Brucea Willisa u veljači ove godine obznanila je da je, nakon što je doživio komunikacijske poteškoće poznate kao afazija, glumčevo stanje napredovalo u frontotemporalnu demenciju, rjeđu vrstu demencije koja zahvaća frontalne i temporalne režnjeve mozga.

Frontotemporalna demencija (FTD) predstavlja skupinu neurodegenerativnih bolesti koje zahvaćaju frontalne i temporalne dijelove mozga. Iako nije tako često poznata kao Alzheimerova bolest, FTD ima svoje jedinstvene karakteristike i simptome. Ova bolest često pogađa osobe mlađe od 65 godina, počevši s prosječnom dobi od 58 godina.

Za razliku od tradicionalnih shvaćanja demencije koja se često povezuju s problemima pamćenja, FTD se manifestira kao promjena u ponašanju, komunikaciji i jezičnim sposobnostima. Dr. Sami Barmada, direktor Michigan Brain Banka, ističe kako FTD može biti češći kod muškaraca i često se javlja u obiteljima.

Kako FTD utječe na mozak?

Frontalni i temporalni režnjevi mozga igraju ključnu ulogu u upravljanju raznim aspektima ljudskog ponašanja i komunikacije. Frontalni režanj odgovoran je za donošenje odluka, prosuđivanje, kontrolu impulsa, govor, samokontrolu i društvene vještine. S druge strane, temporalni režnjevi igraju ključnu ulogu u sluhu, razumijevanju govora, pamćenju i emocionalnom izražavanju.

U FTD-u dolazi do nakupljanja abnormalnih količina proteina u neuronima mozga, što ometa normalno funkcioniranje. Ovo nakupljanje proteina može biti uzrokovano određenim mutacijama u DNK, a nasljedni faktori igraju značajnu ulogu u pojavi bolesti.

Prvi znakovi FTD-a

Simptomi FTD-a variraju ovisno o tome koji dio mozga je najviše pogođen. Često se javlja apatija, karakterizirana kao odsustvo interesa ili osjećaja. Ljudi s FTD-om mogu prestati uživati u aktivnostima koje su prije voljeli i pokazivati manje ljubavi prema bliskim osobama.

Drugi čest simptom je gubitak inhibicije i samokontrole, što može dovesti do neprikladnog ponašanja i izražavanja. Osobe s FTD-om mogu izgovarati neprimjerene riječi ili postupke.

Simptomi i dijagnoza

Simptomi FTD-a često uključuju probleme s jezikom i ponašanjem, uključujući apatiju, promjenu osobnosti, manjak društvene svijesti, opsessivno ponašanje i teškoće u govoru i pronalaženju riječi. Prvi znakovi često ne sugeriraju odmah demenciju, već se mogu pripisati drugim mentalnim poremećajima poput depresije, anksioznosti ili bipolarnog poremećaja.

Dijagnoza FTD-a zahtijeva pažljivu evaluaciju stručnjaka poput neurologa, a mogu biti potrebni dodatni testovi poput MRI-a ili skeniranja mozga radi isključivanja drugih mogućih uzroka.

Životni vijek i liječenje

Očekivani životni vijek osobe s FTD-om ovisi o mnogim faktorima, uključujući zahvaćene dijelove mozga i progresiju bolesti. Prosječni životni vijek nakon dijagnoze FTD-a kreće se oko 7,5 godina, iako postoje varijacije. Kvaliteta skrbi igra ključnu ulogu u prognozi, a pacijenti s pravodobnom i adekvatnom skrbi imaju bolje izglede za održavanje neovisnosti i kvalitete života.

Nažalost, trenutno ne postoji lijek za FTD, ali istraživanja su u tijeku kako bi se razvili tretmani koji bi mogli usporiti progresiju bolesti. Iako se suočavanje s FTD-om može činiti izazovnim, prepoznavanje ranih simptoma i pružanje odgovarajuće podrške može značajno poboljšati život osoba koje se bore s ovom bolešću.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!