Slezena: Najčešće je se sjetimo kad boli, ali ona je važan filter krvi koji nas štiti od infekcija

Zdravlje 21. pro 202311:14 0 komentara
Credit line: / Alamy / Alamy / Profimedia

Uz koštanu srž, timus i limfne čvorove, jedan od organa koji čine naš imunološki sustav je i - slezena.

Slezena je mekani, spužvasti organ veličine šake, a nalazi se u gornjem lijevom dijelu trbušne šupljine i to odmah ispod ošita, a iza želuca.

S obzirom na svoju izrazito važnu funkciju u zaštiti tijela od infekcija i bolesti, slezena se još naziva i filterom krvi.

Jedan od najvažnijih organa koji naše tijelo štiti od brojnih infekcija i bolesti je – slezena. Slezena je mekani, spužvasti organ veličine šake koji teži oko 150 grama i nalazi se u gornjem lijevom dijelu trbušne šupljine.

Ispred slezene nalazi se želudac, a ispod nje lijevi bubreg.

Čemu služi slezena?

Jedna od glavnih funkcija slezene je da filtrira krv čime utječe na broj crvenih krvnih zrnaca koja prenose kisik po cijelom tijelu te na broj trombocita, odnosno stanica koje pomažu zgrušavanju krvi. Slezena to sve postiže razgrađivanjem i uklanjanjem stanica koje su abnormalne, stare ili oštećene.

Također, kada u krvi detektira viruse, bakterije ili druge mikrobe koji mogu biti opasni za naše zdravlje, ona proizvodi bijela krvna zrnca kojima je zadatak boriti se protiv nastale infekcije.

Bolesti slezene

Razne bolesti, odnosno infekcije koje napadaju naše tijelo, a protiv koji se slezena bori, mogu uzrokovati povećanje slezene, odnosno stanje koje se naziva splenomegalija. S obzirom na to da je vezivna čahura oko slezene bogata živcima, njeno povećanje može uzrokovati bol na lijevoj strani trbuha pa čak i leđa.

Najčešće infekcije i bolesti koje uzrokuju povećanje slezene, odnosno splenomegaliju su:

– bakterijske infekcije, npr. tuberkuloza

– virusne infekcije, npr. mononukleoza

– parazitske infekcije, npr. malarija

– bolesti jetre, npr. ciroza

– leukemija i limfomi

– lupus

reumatoidni artritis

– sarkoidoza

hemolitička anemija

– cista, apsces ili benigni tumor na slezeni

– krvni ugrušak u veni slezene ili jetre

– ozljeda slezene

Također, neke osobe tijekom trčanja i bavljenja drugim fizičkim aktivnostima, mogu osjećati intenzivnu bol u slezeni, ali točan uzrok baš te boli još nije otkriven, odnosno, znanstvenici ne znaju zašto se ona događa.

Neki smatraju da je razlog tomu pomicanje ošita i drugih organa koji se nalaze uz slezenu, drugi misle da je to zbog povećanog dotoka krvi u slezenu koji se događa za vrijeme fizičke aktivnosti, a neki pak da je to zbog nepravilnog disanja.

Kako smanjiti bol u slezeni?

Ako, prilikom trčanja ili drugih fizičkih aktivnosti, osjetite bol u slezeni, najbolje bi bilo da:

– usporite ritam i smanjite intenzitet vježbe

– usporite disanje i da dišete duboko

– blago pritisnete bolno mjesto

Simptomi puknuća slezene

Ako se slezena previše poveća ili ako se dogodi ozljeda poput probadanja ili automobilska nesreća, može doći do puknuća, odnosno rupture slezene. Ruptura slezene uzrokuje veliko unutarnje krvarenje što vrlo brzo može ugroziti vaš život pa je važno na vrijeme prepoznati simptome.

Simptomi unutarnjeg krvarenja slezene su:

– modrice, odnosno podljevi na mjestu slezene

– bol koja kreće s područja slezene i širi se

– nagli pad tlaka

ubrzani otkucaji srca

vrtoglavica, slabost, mučnina

– hladan znoj, blijeda koža, zimica

Može li se živjeti bez slezene?

Iako slezena ima veliku ulogu u našem tijelu, ako liječnici uoče da postoji opasnost od njenog puknuća, kirurški će je ukloniti.

Ovaj postupak se naziva splenektomija i time će se spriječiti da dođe do opasnog krvarenja koje bi nastalo puknućem slezene. Također, ako slezena nije previše povećana, taj će se postupak izvesti laparoskopski.

Život nakon uklanjanja slezene je itekako moguć, ali ćete u tom slučaju, puno više morati paziti na svoj imunitet, hraniti se zdravo, uzimati dodatke prehrani, redovito se cijepiti te općenito se puno više čuvati zaraze virusima, bakterijama i slično.

Zaključak

Slezena je važan organ u tijelu koji nas štiti od raznih infekcija i bolesti. No, ponekad te infekcije i bolesti uzrokuju njeno povećanje što dovodi do rizika puknuća, odnosno rupture slezene koja može uzrokovati veliko unutarnje krvarenje opasno po život.

Stoga, kako bi uklonili rizik od puknuća slezene zbog povećanja, liječnici će nekada preporučiti njeno uklanjanje. Nakon toga ćete moći nastaviti živjeti normalno, samo ćete više trebati paziti na svoj imunitet i zdravlje općenito.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!