Transplantacija koštane srži: Tko može biti darivatelj i kako izgleda operacija?

Zdravlje 10. sij 202315:19 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Presađivanje koštane srži ili transplantacija koštane srži provodi se kao zamjena oštećene ili potpuno uništene srži novim stanicama. Riječ je o metodi koja se isprva koristila kao dio liječenja leukemije kada su limfomi otporni na standardnu kemoterapiju, nekih oblika limfoma i aplastične anemije. Danas se u medicini koristi i za šire potrebe. Osim kod bolesnika s leukemijom, transplantacija koštane srži može služiti ženama s rakom dojke ili djeci s određenim genskim bolestima.

Ovom terapijskom metodom se bolesne i manje vrijedne stanice koje tvore krv zamjenjuju zdravima. Da bismo razumjeli što je transplantacija koštane srži trebamo znati zašto dolazi do oštećenja koštane srži te kakve su to krvotvorne matične stanice.

Što je transplantacija koštane srži?

Kod transplantacije koštane srži dolazi do zamjene oštećenih i bolesnih stanica s onim zdravima. Stanice koje se mijenjaju nazivaju se krvotvorne matične stanice. To su nezrele stanice smještene u koštanoj srži koje kao glavnu funkciju imaju stvaranje zrelih stanica krvotvornog sustava.

Odnosno, krvotvorne matične stanice stvaraju crvene krvne stanice ili eritrocite, bijele krvne stanice, granulocite i monocite. Crvene krvne stanice prenose kisik iz pluća u tkiva tijela te tako omogućuju stvaranje potrebne energije za funkcioniranje.

Bolesnici koji primaju kemoterapiju zračenjem mogu uništiti i normalne stanice koštane srži sa stanicama raka. Međutim, u tim situacijama može doći do odstranjivanja koštane srži kako se ista ne bi oštetila za vrijeme primanja zračenja. Nakon terapije i uništavanja svih stanica raka se koštana srž može vratiti.

Transplantacija koštane srži može biti alogena, autologna ili singena. Odnosno, matične stanice se mogu skupljati iz našeg tijela ili tijela darivatelja.

Autologna transplantacija koštane srži je zahvat u kojem se koriste matične stanice pacijenta. Kod potpuno usklađene alogenske transplantacije koštane srži se rabe stanice koje su u potpunosti usklađene s matičnim stanicama primatelja. To su obično brat ili sestra pacijenta čije su matične stanice usklađene s bolesnikovima.

Ponekad, zbog kromosomske podjele gena niti brat ili sestra ne mogu biti potpuno podudarni darivatelji. Često nije moguće pronaći podudarnog darivatelja unutar obitelji.

Transplantacija koštane srži može biti i usklađena, no nesrodna, a tada se radi o traženju darivatelja pretragom nacionalnih i internacionalnih baza podataka o darivateljima.

Haploidentička transplantacija koštane srži radi se kod hitnih slučajeva kada je darivatelj član obitelji s polovično usklađenim matičnim stanicama. Riječ je o novoj metodi koja se naziva transplantacijskom metodom budućnosti i trenutno se provodi u tek nekoliko centara u svijetu. U ovom slučaju potpuna kompatibilnost nije nužno važna za uspješnost transplantacije.

Važnost podudaranja je velika jer tek kada postoji potpuna podudarnost je reakcija limfocita prihvatljiva, a tada je tek liječenje moguće.

Tko može darivati matične stanice iz koštane srži?

Velika je važnost što većeg broja darivatelja koštane srži upravo zbog mogućnosti da se pomogne teško bolesnim pacijentima koji nemaju osobu u obitelj s kojom im se podudaraju stanice. Podudaranje s neznancem je iznimno rijetko, no moguće, stoga je važno da je baza darivatelja što veća kako bi šanse bile veće.

Kada se vrši presađivanje koštane srži osoba koja prima matične stanice mora imati HLA (ljudski leukocitni antigeni) vrlo sličan davatelju, što je razlog zašto su najčešći darivatelji članovi obitelji. HLA tipizacija je pretraga kojom se otkrivaju antigeni koji bi mogli smetati kod doniranja koštane srži. Ovom se pretragom prepoznaju zajednička obilježja primatelja i donatora koštane srži.

Ako nema podudaranja, odnosno ako pacijent i potencijalni darivatelj nemaju jednake HLA antigene, potrebno je pretražiti nacionalne baze darivatelja. Tada se pregledavaju parametri potencijalnih darivatelja, a samo traženje zna potrajati mjesecima.

U registrima darivatelja koštane srži trenutno je oko osam milijuna osoba koje su spremne dati svoje matične stanice. Zdrave osobe koje imaju priliku darivati stanice pozivaju se na upisivanje u registar, a to mogu učiniti u Zavodu za tipizaciju tkiva KBC-a Zagreb.

Operacija kod transplantacije koštane srži

Matične krvotvorne stanice nužne za oporavak organizma nakon bolesti i kemoterapija se mogu uzimati direktno iz koštane srži, iz periferne krvi ili iz krvi pupkovine. Najčešća metoda je uzimanje stanica iz koštane srži punkcijom. Ovaj postupak izvodi se u općoj anesteziji, a uzima se oko litra stanica. Stanice se kod zdrave osobe nakon darivanja u roku dva do tri tjedna u potpunosti obnavljaju.

Sama operacija transplantacije koštane srži je jednostavna.

Davatelju se odstranjuje koštana srž iz zdjelične kosti uz pomoć šprice pa se priprema za presađivanje. Nakon toga se ubrizgava u venu primatelja. Stanice koštane srži se tada učvršćuju u kosti i počinju dijeliti.

S vremenom se, ako je presađivanje koštane srži bilo uspješno, primateljeva koštana srž u potpunosti obnavlja. Potrebna su oko tri tjedna da bi se stvorilo dovoljno bijelih krvnih stanica da bi organizam ponovno bio zaštićen od infekcija.

Stoga je u periodu nakon transplantacije koštane srži povećana opasnost od infekcija. Nova koštana srž može stvarati imunološki aktivne stanice koje će napadati stanice domaćina.

Također, transplantacija koštane srži nije nužno osiguranje da se rak neće vratiti. Unatoč tome, transplantacija koštane srži danas je jedna od najdjelotvornijih suvremenih terapijskih metoda u liječenju niza hematoloških bolesti.

Oporavak nakon transplantacije koštane srži

Nakon operacije tijelo ima smanjenu mogućnost da se bori od infekcija. Dolazi do pada imuniteta i otpornosti, a takva slabost obrambenog sustava može potrajati do godinu i duže. U tom periodu je nužno znati da se nalazite u osjetljivom razdoblju te da bi trebali na što bolji način izbjegavati infekcije.

Neki od simptoma koji se mogu pojaviti u razdoblju nakon transplantacije koštane srži:

– visoka tjelesna temperatura iznad 38°C

stalan kašalj, suh ili produktivan

– neobičan umor

– kratkoća daha

– pojava krvi u mokraći

– krv iz nosa

– stvaranje modrica

– osip

– omamljenost i blaga glavobolja

mučnina, povraćanje

– izostanak stolice ili proljev

Pravila ponašanja nakon transplantacije koštane srži

Navedene simptome trebate objasniti liječniku na kontrolnim pregledima kako bi se ustanovilo stanje vašeg oporavka. Dok na neke stvari ne možete utjecati, postoji nekoliko pravila koje biste trebali pratiti, a koja pomažu u smanjenju rizika od infekcije.

Ovo su neka od njih:

– u javnim prostorima nosite medicinsku masku kao zaštitu

– pranje ruku treba trajati barem 20 sekundi i treba se činiti nakon korištenja toaleta, nakon kontakta s drugom osobom, nakon rukovanja ili nakon korištenja javnih prostora, a obavezno prije jela ili diranja lica

izbjegavajte kontakt s nosnim i dišnim sekretom te izbjegavajte izlučevine djece ili životinja

– izbjegavajte ljude koji su bolesni, s prehladama ili virozama

– izbjegavajte osobe koje su nedavno cijepljene protiv ospica, zaušnjaka, dječje paralize ili vodenih kozica

– izbjegavajte dodir s biljkama najmanje tri mjeseca nakon transplantacije koštane srži, nema košnje trave niti nemojte dodirivati kaktuse kako se ne bi uboli

– izbjegavajte jače napore barem 100 dana nakon presađivanja koštane srži

– održavajte higijenu tijela blagim šamponima

– održavajte okolinu čistom

Svi ovi postupci olakšat će oporavak i poboljšati šanse za brži oporavak stanica i povratak normalnom životu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram. 

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!