Urinarna inkontinencija: Kako se nositi s njom i što sve trebate znati?

Zdravlje 02. velj 202210:42 > 11:02 0 komentara
Ava Sol/ Unsplash

Urinarna inkotinencija je nešto s čime je većina žena upoznata. Dok su je neki iskusili iz prve ruke, drugi se groze i same pomisli na to. Urinarna inkontinencija se odnosi na gubitak kontrole nad vlastitim mjehurom. Žene koje pate od urinarne inkontinencije mogu ispustiti male količine urina dok kašlju, kišu ili katkad kad se smiju. Bilo kakva reakcija u tijelu koja uzrokuje uzbuđenje bilo koje vrste može utjecati na mjehur da ispusti malo urina.

Iako je urinarna inkontinencija česta kod trudnih žena, vrlo je učestala kod žena stariji od 50 godina. Ipak, sve češće se pojavljuje i kod mlađih žena. Timesofindia donosi kratki vodič o urinarnoj inkotinenciji: simptomi i uzroci.

Simptomi urinarne inkontinencije

Prvi i očiti simptom urinarne inkontinencije je povećani broj odlazaka na toalet. Ako odlazite mokriti više nego inače, to je znak. Ipak, uzrok može biti vrijeme i unos tekućina. Drugi simptomi uključuju buđenje tijekom noći kako biste mokrili, procurivanje urina tijekom velikog napora poput vježbanja te konstantni osjećaj da niste dovoljno mokrili.

U slučaju da osjećate neki od ovih simptoma, svakako se obratite liječniku.

Uzroci urinarne inkontinencije

Više je razloga koji mogu uzrokovati ovakvo stanje. Kod mladih žena, kronični pritisak na mjehur može uzrokovati slabljenje mišića u dnu zdjelice i uzrokovati inkotinenciju. Drugi uzroci uključuju i pojačanu konzumaciju kofeina i alkohola, uzimanje velikih doza vitamina C ili konzumiranje vrlo kisele hrane.

Tipovi urinarne inkontinencije

Postoji nekoliko tipova urinarne inkontinencije. Svaka uzrokuje posebnu vrstu problema za tijelo.

1. Inkontinencija uzrokovana stresom

Pokreti koji se događaju u trenucima uzbiđenja ili pojačane aktivnosti mogu potaknuti curenje urena. Aktivnosti poput smijanja, vježbanja ili kašljanja spadaju u tu kategoriju i mogu voditi do curenja urina u malim količinama.

2. Inkontinencija “kad nam je hitno” na toalet

To se odnosi na situacije kad netko ne može zadržati urin do odlaska u toalet. Curenje se događa kad je potreba za odlaskom u toalet tolika da ju je teško kontrolirati.

3. Miješana inkotinencija

Kao što samo ime sugerira, dolazi kad se pomiješaju stres i hitnost.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!