Osjećaj boli na nekom dijelu glave vjerojatno nikome nije stran i doživio ga je barem jednom u životu. Glavobolja nije rijetka pojava i može se različito očitovati kod ljudi. Dok neki osjećaju probadajuću, oštru bol u glavi, kod nekih je ona lagana i brzo prolazi. Kod nekih se glavobolja može povezati sa stresnim načinom života, a neki je dobivaju zbog bolova u sinusima, problemima s tlakom ili vidom. Neke osobe glavobolju mogu imati kao popratni simptom neke druge zdravstvene poteškoće.
To samo pokazuje kako postoje različite vrste glavobolja od kojih svaka može imati različite uzroke, ali i drugačije načine kako ih liječiti. U nastavku donosimo najčešće vrste glavobolja.
Cluster glavobolje
Ova vrsta glavobolje naziva se i histaminskom glavoboljom i često se pojavljuje u onim mjesecima kada su pojačane alergije kod osjetljivih ljudi. Češće se pojavljuju kod muškaraca nego kod žena, a obično se krenu javljati oko 20. godine života.
Ovu vrstu glavobolje opisuju jasni simptomi:
– intenzivni napadaji se obično događaju u isto doba dana
– bol može buditi pacijente iz sna
– bol se pojavljuje na jednoj strani
– riječ je o jakoj boli koja dosiže vrhunac u nekoliko minuta
– traje od minute do pola sata
– izaziva nemir
– može izazvati začepljenje nosa, suzenje iz očiju ili curenje nosa
– može izazvati crvenilo lica
Ova vrsta glavobolje obično se javlja u napadima, tijekom tri mjeseca bolesnici mogu imati jedan napadaj dnevno, a onda može doći do remisije, odnosno manjka boli što može potrajati mjesecima ili godinama.
Kod nekih bolesnika ne dolazi do remisije. Okidači mogu biti alkohol, hrana bogata konzervansima, promjena ritma spavanja, umor, stres i druge
Liječenje cluster glavobolje provodi se preventivnom terapijom, a akutni se napadaji mogu zaustaviti injekcijama triptana ili inhalacijom stopostotnog kisika.
Lijekovi koji se daju su beta-blokatori te nesteroidni protuupalni lijekovi.
Tenzijska glavobolja
Tenzijsku glavobolju opisuje slabija, generalizirana bol koja obično ne izazva mučnine ili osjećaj smetnje na svjetlo. Blage je do umjerene jačine.
Riječ je o čestoj pojavi te se nerijetko pojavljuje uz migrene.
Ovo su najčešći simptomi:
– opisuje se kao pritisak, stiskanje ili osjećaj težine na području glave
– najčešće se pojavljuje na području sljepoočnice i stražnjeg dijela vrata
– može je uzrokovati ili pojačati stres, loše držanje i umor
– obično ne uzrokuje preosjetljivost na svjetlo
– bolovi traju satima, a obično se pojačavaju kroz dan
Kod osoba koje boluju od tenzijske glavobolje mogu se pojaviti depresija, anksioznost, poremećaji spavanja i drugi slični simptomi.
Uzrok može biti napetost u vratu i tkivima oko lubanje, ali i stres, loše držanje i umor. Ova vrsta glavobolje liječi se lijekovima koji se koriste za prevenciju migrene.
Analgetici obično ne mogu u velikoj mjeri smanjiti bol stoga se prije uzimanja lijekova preporučuju tehnike smirivanja stresa, meditacije i psihološka intervencija.
Migrena
Iako se klasificira kao jedna od vrsti glavobolje, oni koji je doživljavaju složili bi se da je mnogo više od toga.
Migrenu najbolje opisuju kronične boli koje se pojavljuju u epizodama, a traju od četiri sata do četiri ili pet dana. Obično je bol samo s jedne strane, no kod nekih bolesnika se ona može pojaviti na drugim dijelovima glave.
Najčešći simptomi migrene su:
– dugo trajanje do nekoliko dana
– jaka, kronična bol na jednoj strani ili cijeloj glavi
– pulsirajuća bol koja se pogoršava s fizičkom aktivnošću
– jaka osjetljivost na mirise, zvukove, svjetlo
– stvaranje osjećaja mučnine
– pojava aure – bljeskovi, iskričavo svjetlo, svijetle cik-cak crtice
– poremećaj govora
Ova vrsta glavobolje češće se pojavljuje kod žena nego kod muškaraca i to najčešće u adolescenciji. Obično prestaje oko 50. godine života. Nije rijetko da više osoba u obitelji boluje od migrene.
Uzrok migrene ponekad nije jasan, no često okidači mogu biti stres, manjak sna, loša prehrana (bogata konzervansima), promjene vremena, hormoni, bol u vratu, menstruacija i korištenje oralnih kontraceptiva kod žena.
Liječenje migrene nije moguće, ali se mogu smanjiti bolovi. Za početak je važno pokušati otkriti uzrok, stoga se pacijentima savjetuje vođenje dnevnika glavobolje. Akutni napadaji se liječe paracetamolom, a lijekovi koji sadrže opioide i kofein su korisni kod blažih napada.
Kod jakih migrena se daju triptani, a opioidi su zadnji izbor liječenja.
Sinusna glavobolja
Kako joj samo ime govori, ova vrsta glavobolje povezana je s bolovima u sinusima ili upalom sinusa. Često se može zamijeniti za neku drugu vrstu jer se ne pojavljuju drugi simptomi problema sa sinusima. Odnosno, isti se mogu pojaviti tek nakon nekoliko dana.
Sinusne glavobolje nisu previše česte, a najčešće se pojavljuju kod osoba koje pate od rinosinusitisa i učestalih upala sinusa, uha, oka ili ždrijela. Sinusitis ili upala sinusa mogu uzrokovati ovu vrstu glavobolje.
Ovo su najčešći simptomi sinusne glavobolje:
– pritisak i bol na području cijelog lica i području sinusa
– bol u području maksilarnih sinusa (ispod očiju) koja može biti oštra i rasijecajuća
– bol može biti dugotrajna ili tupa
– osjećaj zubobolje
– bol iznad obrva, odnosno frontalna glavobolja
– poteškoće s vidom za vrijeme bolova
– simptomi sinusitisa poput začepljenja nosa, uha, curenje iz navedenih organa i slično
– poteškoće sa spavanjem
– osjećaj težine cijele glave
– povišena tjelesna temperatura zbog sinusitisa
Ako bolovi traju duži period potrebno je obratiti se liječniku kako bi se utvrdilo radi li se o sinusnoj glavobolji ili migreni.
Glavna razlika je najčešće u tome što sinusna glavobolja ne uzrokuje pretjeranu osjetljivost na svjetlo, mirise ili zvukove. Liječenje sinusne glavobolje uključuje rješavanje uzroka, u ovom slučaju liječenje sinusitisa ili rinosinusitisa.
Često se daju antibiotici koji ne moraju nužno izazvati poboljšanje, ali je liječenje upale sinusa važno provoditi na vrijeme jer se u suprotnom mogu pojaviti dugotrajni simptomi. Sinusi se trebaju ispirati fiziološkom otopinom, koristiti se mogu dekongestivne kapi, kortikosteroidi i antibiotska terapija.
Ako se ovakve glavobolje ponavljaju, obavezno je posjetiti otorinolaringologa.
Glavobolja povezana s visokim tlakom
Osobe koje boluju od hipertenzije ili povišenog krvnog tlaka mogu doživljavati specifične glavobolje.
Visoki krvni tlak može uzrokovati povećanje pritiska u krvnim žilama u mozgu, a to može izazvati osjećaj boli u glavi. Uzrok ove vrste glavobolje može biti i oštećenje krvnih žila koje nastaje zbog visokog tlaka, ali i zbog promjena u protoku krvi u mozgu.
Još neki od simptoma koji se uz glavobolju pojavljuju kod povišenog tlaka su:
– nesvjestica
– jaka glavobolja na zadnjoj strani glave
– osjećaj pečenja kože na vrhu glave
– zamagljenje vida
– šum u ušima
– mučnina
– osjećaj pritiska u prsima
– krvarenje iz nosa
– anksioznost, pojačana razdražljivost
Ova vrta glavobolje obično nestaje kada se tlak vrati u normalno stanje.
Nerijetko se ova glavobolja povezuje i s glavoboljama vezanima uz promjene vremena. Razlog tomu je što promjena vremena može uzrokovati promjene tlaka pa tako i stvarati simptom glavobolje.
Liječenje glavobolje povezane s visokim tlakom provodi se prvenstveno lijekovima koji spuštaju krvni tlak. Savjetuje se i promjena loših životnih navika, prestanak pušenja, konzumiranja alkohola i smanjivanje stresa kao i uvođenje tjelesne aktivnosti u svakodnevni raspored.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!