Minijaturni silicijski čip koji će pružiti nove mogućnosti pri tretiranju ozlijeda kralježnice i bolesti srca.
Znanstvenici sa sveučilišta u Bathu razvili su male silicijske čipove koji su ‘skoro identični’ biološkim živčanim stanicama kakve nalazimo u ljudskom tijelu.
Razvojni tim predviđa da će se energetski učinkovite ‘stanice na čipu’ koristiti kao bio-elektronički uređaji i implanti koji će liječnicima pružiti nove načine borbe protiv bolesti živčanog sustava poput Alzheimera ili ozlijeda kralježnice, prenos Cnet.
Živčane stanice ili neuroni mogu se pronaći u mozgu i u našem živčanom sustavu gdje velikom brzinom šalju električne signale kroz duge tanke ‘ručice’, prenoseći informacije iz mozga prema tijelu i nazad. Njihova aktivnost, doduše, zahtijeva ionske kanale koji pretvaraju mehaničke i kemijske signale u električne.
Ova složena koreografija leži ispod svih živčanih impulsa, no problem je što je ona toliko kompleksna da je bilo vrlo teško otkriti kako stanice reagiraju na različite vrste podražaja.
‘Neuroni su donedavno bili nešto slično crnim kutijama, no nekako smo te kutije uspjeli otvoriti i baciti pogled unutra’ komentirao je Alain Nogaret, fizičar na sveučilištu Bath i koautor studije. ‘Naše dostignuće mijenja paradigme zato jer pruža robusnu metodu reprodukcije električnih značajki pravih neurona’.
Studija izašla u časopisu Nature Communications opisuje tehnologiju koja reproducira električne značajke neurona pomoću malog čipa. tim je uspio replicirati dinamiku pojedne živčane stanice u mozgu potrebne za sjećanje. Čipovi imaju niz sintetičkih ionskih kanala koji su odgovorni za električne impulse unutar bioloških stanica’.
Premda studija obećava potencijalni razvoj bio-medicinskih implanata, autori naglašavaju da valja uzeti u obzir i druge značajke živčanih stanica.
Čip, naime, funkcionira kao jedna stanica, no stvar je u tome da su živčane stanice kompleksne i imaju velik broj ‘ruku’ pod imenom dendriti koji služe za slanje signala od stanice do stanice, prenosi tportal.
Tim sugerira da njihov model dozvoljava preslikavanje ‘složene dinamike biološkog neurona’ na mali čip te naglašava da bi trebalo dodati još jednu komponentu koja služi za reprodukciju aktivnih značajki dendrita.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.