Robna razmjena Srbije i Hrvatske imuna na "Čokolindu"

N1

Hoće li istraga oko porijekla čokolada u paketićima u Dubrovniku pokrenuti bojkot srpskih odnosno hrvatskih proizvoda na policama susjednih zemalja? Čak i da do toga dođe, robna razmjena Srbije i Hrvatske neće mnogo zažaliti, jer susjedi inače razmjenjuju toliko malo brendirane robe, da statistika, primjerice, uvoz i izvoz čokolada i ne bilježi.

U prvih 10 mjeseci ove godine, Srbija je u Hrvatsku najviše izvozila bakar i ulje, zatim struju i benzin u jednakom postotku, kao i plastičnu ambalažu. S druge strane, u uvozu iz Hrvatske u Srbiju prednjače automobili i lož ulja. Srpski carinici imaju posla i sa cementom i ureom koji u nezanemarivom postotku dolaze iz Hrvatske.

Statistika još pokazuje da robna razmjena susjeda iz godine u godinu raste. Tako će i ostati, tvrde u Privrednoj komori Srbije, jer objašnjavaju: interes poduzetnika ne vodi računa o sporadičnim političkim izjavama.

Dokaz za to je da je Hrvatska godinama među top 10 stranih investitora u Srbiji. Dodaju i da gospodarska suradnja ide u tom pravcu da gotovo nema “nacionalnog” proizvoda koji nije nastao umijećem radnika ili sirovinom druge države. “A mi se u međuvremenu raspravljamo jesmo li kupili domaće ili nismo kupili domaće bez neke svijesti da to što mislimo da je domaće, možda baš i nije domaće, već se sastoji od više komponenti iz regije CEFTE, pa na kraju piše Made in Serbia, Made in Croatia, ali ga u stvari čini lanac dobavljača koji nije samo iz te zemlje”, kaže Nenad Đurđević iz Privredne komore Srbije.

To što će na aferu “Čokolinda” gospodarska suradnja ostati imuna, ne znači da se neće upecati građani. Dopisnik “Jutarnjeg lista” iz Beograda tvrdi da je slučaj prenapuhan i to će na kraju rezultirati jedino netrpeljivošću među hrvatsko-srpskim susjedima. “Sjećam se kad je u vrijeme Jovića, kad je bilo bojkotirajte slovenske proizvode, pa nitko nije kupovao, pa onda bojkotirajte hrvatsko, isto tako je bilo. Znate, javna riječ je teška, pa se čuje, čuje se na sve strane i djeluje”, kaže novinar Pero Zlatar.

Kako god djelovalo, sugovornik N1 je uvjeren: korisni nacionalizam dužnost je šefa države. Uvjeren je da bi i predsjednik Srbije u sličnoj situaciji, kao kolegica iz Hrvatske, podržao srpsku robu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.