'Je li ova država utemeljena na ZAVNOH-u ili Agrokoru?'

Ekonomija 30. ožu 201712:14 > 12:16
N1

Ekonomist Domagoj Mihaljević komentirao je najnovije informacije koje su se pojavile o zaduženosti Agrokora, nepravilnostima u financijskom izvještavanju, ocjenu kreditne agencije, kao i skoro donošenja tzv. Lex Agrokor.

“Cijela priča o Agrokoru sliči na skandinavsku krim priču, gdje se iz dana u dan događa nova epizoda u stvarnom vremenu pa slažemo slagalicu i razmišljamo tko bi mogao biti počinitelj i kako će se stvari dalje razvijati. Jedan od zadnjih dijelova slagalica je to da je Orbico aktivirao zadužnicu i da Agrokor ulazi u razdoblje prije bankrota.”, kaže Domagoj Mihaljević.

Upitan je što mogu napraviti drugi dužnici i država, odnosno je li to kraj.

“Zbog toga se vodi ova rasprava u Saboru – raspravlja se o Zakonu o postupku izvanredne uprave. Vidimo da Vlada priznaje da je Todorić pred bankrotom i osigurava mehanizme za regulaciju i koordinaciju kroz proces restrukturiranja. Vlada čak eksplicitno planira financijske poticaje, odnosno planira određenu vrstu likvidnosti usmjeriti prema Agrokoru i stabilizirati ga”, kaže on.

Na pitanje ne štiti li Vlada zakonom više male vjerovnike i je li nacrt zakona je protuustavan, kaže da je taj zakon zapravo presedan.

“Do sada nismo imali zakon koji cilja na jedno poduzeće, gotovo na jednog čovjeka da bi mu država pomogla. To nije ni politička ni ekonomska praksa do sada. Moglo bi se postaviti pitanje, kao što je jedan moj prijatelj primijetio: Je li država utemeljena na ZAVNOH-u ili Agrokoru? Država nastoji spasiti Todorića, osigurati njegov ostanak – u istoj mjeri, koliko politika proizvodi Todorića, je isti taj Todorić proizvodio tu politiku dekadama ranije. Ta simbioza sada dolazi na naplatu svima oko poduzeća Agrokor”, kaže Mihaljević.

Kolika je odgovornost Zdravka Marića, koji tvrdi da nije imao veze s financijskim izvješćima, upitan je.

“Uloga Marića je zanimljiva – bio je direktor u Agrokoru, a sada kao da ne zna kakvo je stanje u Agrokoru, kao da je zatečen kao i ostatak Vlade. Događanja u Agrokoru se odvijaju munjevitom brzinom, uključujući prisilu kreditora. Sve se događa u kratkom vremenu i pitanje je do koje su mjere bili upućeni”, kazao je.

‘Koliko je politika stvarala njega, toliko je i Todorić proizvodio politiku’

“Nije isključeno da ni oni nisu znali. To kako se Vlada ne snalazi govori kako se razmotavanje situacije oko Agrokora odvije brže nego što se očekivalo. Očekivali su da Marić zna kakva je situacija, ali ne i da će praktički u dva mjeseca doći do potpunog raspada sustava”, kazao je Mihaljević.

Zamoljen je da komentira izjavu Ivana Pernara, koji je kazao kako se dug Agrokora sa 6 puta veće zarade prije kamata i poreza povećao na 13 puta veći iznos u pola godine.

“Ono što mi je poznato jest da se dugovi kreću do 6 milijardi, a dobit prije oporezivanja i kamata oko 600 milijuna eura. Treba pitati Pernara odakle mu ta informacija, ali nije nemoguće da su se dugovi povisili u međuvremenu. Treba vidjeti koja je sljedeća epizoda u krimi priči – hoćemo li otkriti počinitelja i što se dogodilo u poslovanju korporacije. Radnicima odgovara svaka opcija koja osigurava njihova radna mjesta, hoće li to biti ruska banka ili Todorić. Državi je bitno da nema ekonomskih distorzija u sustavu, da se očuva postojeće stanje na tržištu, a Todoriću samo da ostabne vlasnik”, kazao je.

Smatra i da postoji realna šansa da Todorić ostane na vrhu Agrokoru, iako se mislilo da ne.

“Zakon koji je procurio upućuje na to da bi država mogla igrati veću ulogu u spašavanju Todorića i Agrokora nego što se činilo, da će biti regulator i da će čuvati poziciju Agrokora na tržištu. Ako Todorić upadne u probleme da osigura prijelazni period između izlaska Todorića i ulaska ruskih vlasnika. No, čini se ipak da država pokušava spasiti Ivicu Todorića, jer u mjeri koliko je politika stvarala njega, i Todorić je proizvodio politiku. On ima svoje ljude na ključnim pozicijama i ne bi bilo čudno da ga pokušaju očuvati na vrhu Agrokora”, kaže on.

Komentirao je i izjave ruskih bankara, budući da je čelnik VTB banke kazao da su izvješća lažirana pa je banka izdala korigirano priopćenje. No, ono nije pomoglo tvrtkama.

“Ono ne pomaže. Zastupnici su dobro primijetili da je to posao za DORH – utvrđivanje jesu li institucije progledale kroz prste prilikom sastavljanja financijskih izvještaja. Za ruske banke je naplata dugova najbitnija. Hoće li to učiniti Todorić ili porezni obveznici sanirati dugove, ruskim bankama je svejedno. U zakonu se ne spominje investitor ili strateški partner koji bi ušao u proces. Njime se priznaje da je Todorić pred bankrotom i da će u slučaju stečaja država osigurati likvidnost, a ne spominje se investior – to implicira da se pokušava spasiti Todorića na čelu Agrokora”, navodi Mihaljević.

Nije li nelogično da se Todorića makne, spasi tvrtku pa da je ponovno preuzmu isti ljudi, upitan je zatim.

“Da, zvuči neobično ako ne poznajemo odnos između države i Todorića. Postavila bi nekog tko figurirao kao važna osoba u Agrokoru, ali bi stvarne odluke donosio Todorić”, navodi Mihaljević.

No, nije li upravo Todorić tvrtku doveo u probleme, glasilo je potpitanje.

“To iz pozicije tržišne racionalnosti može biti kao izgledna opcija, ali Todorić Agrokor vidi kao djelo svojih ruku i neće ga se tek tako odreći vlasništva i uloge menadžera”, odgovara.

Na pitanje zašto se i vjerovnike nešto ne pita, kaže: “Zakon predviđa da ako vjerovnici krenu u naplatu, Todorić ulazi u stečajni postupak. Zakonom se to nastoji izbjeći tako da država pojavi kao posrednik, ali nije jasno hoće li ona biti privremena figura da osigura samo transfer vlasništva, već se čini kao da ga želi održati na čelu Agrokora”.

Komentirao je i činjenicu da se govorilo da Agrokor ima još godinu dana, a nakon ocjena Moody’sa se čini da će se to rasplesti puno brže.

“Mi sada gledamo kako tržišta kapitala šalju poruke kao nevidljivi eho, koji zvuči kao antički zbog što nagovještava istinu. Mi možemo samo nagađati što se konkretno događa, dok se tržište pojavljuje kao vanjski faktor koji šalje realnu sliku o stanju u Agrokoru. Prvo smo imali ocjenu Moody’sa o snižavanju rejtinga, pa smo imali informacije Bloomberga, dakle, tržišta nam slažu tu slagalicu”, navodi on.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.