HNB objavio šest preporuka za banke

Ekonomija 26. ruj 201711:25 > 11:31
Zarko Basic/PIXSELL

Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić održao je konferenciju za novinare na kojoj je predstavio informativnu listu ponude kredita potrošačima, preporuku za ublažavanje kamatnog i kamatno induciranoga kreditnog rizika pri dugoročnom kreditiranju potrošača, te izmjene regulatornog okvira za operacije monetarne politike.

“Kamatne stope kontinuirano padaju, a u zadnje vrijeme većina kredita koje su banke davale su bile u kunama i to je značajnija strukturna promjena koju smao vidjeli zadnjih godina”, kazao je Vujčić.

HNB sada pokušava smanjiti kamatne rizike kod korisnika koji su ranije podignuli kredite te je objavio preporuke bankama i svim kreditnim institucijama koje izdaju kredite potrošačima.

Riječ je o sljedećih šest preporuka:

1. da što prije u pisanom obliku klijentima koji imaju ugovorene promjenjive kamatne stope ponude ugovaranje fiksne kamatne stope i to za kredite za koje je preostalo dospijeće duže ili jednako sedam godina

2. da im pritom daju usporedne otplatne planove kako bi stekli jasan uvid

3. da ne zaračunavaju naknade pri izmjeni tih ugovora.

4. da ne naplaćuju naknadu za prijevremene otplate kredita, kako bi se potrošačima olakšala mogućnost izbora.

5. da pri izmjeni ugovora ponude visinu kamatne stope sukladnu onoj koju trenutačno nude, koja bitno ne odstupa od prosječne kamatne stope na tržištu.

6. da za potrebe odobravanja novih kredita prošire ponudu kredita s fiksnim kamatnim stopama te da pri ugovaranju takvih kredita ne ugovaraju naknadu za prijevremenu otplatu kredita.

Prema podacima HNB-a, oko 90% kredita kućanstava nezaštićeno je od valutnog rizika, a 67% ukupnih kredita kućanstvima imaju ugovorenu promjenjivu kamatnu stopu, stambeni krediti čak 81%.

 ‘Preporuke su namijenjene bankama, a potrošači moraju sami odlučiti’

Odgovarajući na novinarska pitanja, Vujčić je poručio da će HNB pratiti kako banke reagiraju i da će o svemu obavijestiti javnost. Upitan je li u pitanju samo preporuka bankama ili nešto više, odgovorio je: “preporuka je preporuka”, ali da će banke potrošačima morati prezentirati informativnu listu ako ne nude kredite s fiksnom kamatnom stopom.

“Informativna lista je obavezna. Dakle, to trebaju učiniti sve banke, a preporuka je preporuka”, kazao je.

Ako neke banke ne budu reagirale na preporuke, kaže da će o tome obavijestiti javnost.

Upitan jesu li današnje preporuke zapravo preporuke građanima da zamijene kredite s promijenjvim kamatnim stopama u one s fiksnim, odgovorio je: “Ne, guverner preporučuje bankama da im ponude takve proizvode, a potrošači će sami odlučiti. Nemoguće je predviđati kako će se kamatne stope ponašati.”

“Nemoguće je predviđati točno gdje će se kretati kamatne stope, ali ono što smo rekli – da ove godine očekujemo da će dalje padati, to se ostvaruje. U ovom trenutku imamo jednu glavnu središnju banku koja je promijenila svoju politiku i počela dizati kamatne stope, a to je američki Fed, i Europsku centralnu banku, za koju se očekuje da će na sljedećem svom zasjedanju upravnog vijeća u listopadu odlučiti opet o promjeni okvira monetarne politike, koji bi mogao ići u smislu smanjivanja ekspanzivnosti monetarne politike, što utječe i na kamatne stope”, naveo je Vujčić.

Istaknuo je da se svi klijenti ne nalaze u istoj situaciji te da ono što je isplativo jednom korisniku nije nekom drugom.

Nije želio komentirati događanja oko Agrokora, već  je samo odgovorio na pitanje može li se u cijeloj priči tražiti i odgovornost HNB-a.

“To je moguće da se dogodi, može to netko spominjati, ali mi smo vrlo dobro i odgovorno radili svoj posao kada nismo imali puno saveznika”, kazao je Vujčić. Više možete pročitati OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.