U Hrvatskoj se sve više plaća karticama

Ekonomija 06. srp 201815:24 > 15:26
Pixabay

U Hrvatskoj se nastavlja trend popularnosti uporabe svih vrsta platežnih kartica, koje građani imaju u prosjeku gotovo tri, a za razliku od prije četiri godine kada ih je tek 10 posto plaćalo beskontaktno sada ih to čini 73 posto, pokazuje istraživanje Mastercarda i Centra GfK o navikama korištenja financijskih usluga.

To je online istraživanje provedeno u svibnju na nešto više od tisuću korisnika bankarskih usluga u Hrvatskoj u dobi od 18 do 55 godina, od kojih je 95 posto kazalo da karticama na prodajnim mjestima plaća više puta mjesečno, dok se gotovinom služi samo za manje iznose.

Njih 85 posto kazalo je da kupuje online, pri čemu većina, odnosno 60 posto, odjeću, dok je više od 60 posto anketiranih naznačilo da bi rado plaćali i mobitelima, pogotovo mlađi od 40 godina te s primanjima iznad 9.000 kuna.

“Plaćanje SMS-om još uvijek je najrasprostranjeniji oblik mobilnog plaćanja, a mobitel se u većoj mjeri još koristi i za provjeru stanja na računu i kartičnih troškova te za mobilno bankarstvo, što čini gotovo 50 posto ispitanika. Također, njih više od polovice kazalo je da ne želi inovativnije načine plaćanja, poput mogućnosti plaćanja prislanjanjem mobilnog uređaja na POS terminal, putem mobilne aplikacije i sl”, iznose iz Mastercarda.

Vezano za beskontaktno plaćanje, koje u Hrvatskoj bilježi veliki porast u protekle četiri godine, sa 10 na 73 posto građana koji to sada koriste, istraživanje je pokazalo da to najviše čine oni s mjesečnim prihodima iznad 12.000 kuna te u sjevernoj Hrvatskoj, Istri i Primorju.

Beskontaktno plaćanje najčešće je u supermarketima (65 posto), te potom u lokalnim dućanima (14 posto) i na benzinskim postajama (9 posto), a ispitanici su isticali i kako bi htjeli da bude prisutnije na više prodajnih mjesta, uključujući i restorane i kafiće, javni prijevoz i drugo.

Istraživanje je pokazalo da građani sve više online plaćaju i račune za vodu, struju, plin i ostale režije, i to online bankarstvom čine njih 50 posto, mobilnim bankarstvom 40 posto, a tek na trećem mjestu su plaćanje u poslovnicama pošte ili Fine, što čini njih 22 posto.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.