Svi hrvatski poslodavci priznaju da su žene diskriminirane

Ekonomija 10. ožu 201518:49 > 18:52
YouTube

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić predstavila je u utorak, povodom Međunarodnog dana žena, rezultate istraživanja o percepciji poslodavaca/ki o koristima rodno uravnoteženog ekonomskog odlučivanja.

Istraživanje je provedeno u 57 hrvatskih poduzeća s ciljem utvrđivanja percepcije, stavova i mišljenja o koristima rodne uravnoteženosti u ekonomskom odlučivanju. Sudionici/e u ispitanim su se trgovačkim društvima nalazili na različitim pozicijama, točnije predsjednici/e uprave, članovi/ce uprave, direktori/ce ili voditelji/ce ili na ostalim nižim pozicijama iz različitih gospodarskih djelatnosti, društava s različitom vlasničkom strukturom te društava različitih po broju zaposlenih.

Istraživanje je pokazalo da je čak 91 posto svih sudionika/ca istraživanja upoznato s pojmom rodne uravnoteženosti, odnosno 95 posto svih žena i 85 posto svih muškaraca uključenih u istraživanje. Ako govorimo o tumačenju pojma rodne uravnoteženosti, 79 posto svih sudionika/ca istraživanja taj pojam tumači kao ‘podjednak broj žena i muškaraca, u omjeru 50:50, na istovrsnim pozicijama u trgovačkom društvu’. Zanimljivo je da 98 posto svih sudionika/ca prepoznaje postojanje rodne neuravnoteženosti na upravljačkim pozicijama u Hrvatskoj, odnosno to smatra 97 posto svih ispitanih žena i 100 posto ispitanih muškaraca iz ovog istraživanja.

‘No unatoč tome, predstavnici/ce 57 trgovačkih društava koji/e su sudjelovali/e u istraživanju iskazali/e su kako njihova društva ne provode aktivnosti za postizanje rodne uravnoteženosti. Ona trgovačka društva koja provode takve aktivnosti iskazuju kako u 79 posto tih društava vide učinke i rezultate takvih mjera na poslovanje društva’ naglasila je pravobraniteljica Ljubičić. U vidu osvještavanja ohrabrujuć je podatak da 84 posto sudionika/ca smatra kako u Hrvatskoj postoji dovoljan broj kvalificiranih žena za upravljačke pozicije, dok samo 7,02 posto njih smatra kako takvih žena nema dovoljno. Ovo istraživanje pokazalo je zavidnu razinu upoznatosti s pojmom rodne uravnoteženosti, ali je u isto vrijeme potvrđeno i postojanje rodne neuravnoteženosti na upravljačkim razinama.

Percepcija vezana uz uvođenje kvota ukazuje kako velik broj predstavnika/ca navodi/e kako je potrebno mijenjati svijest, mijenjati društvo, davati ženama prilike te osigurati bolju edukaciju kako bi se rodna uravnoteženost dogodila prirodno, s godinama. Sudionici/e koji/e pokazuju blaži stav prema uvođenju kvota navode kako je dobro propisati kvote, ali da one budu savjetodavnog karaktera, odnosno fleksibilne, a ne restriktivne, piše tportal.