Azijski ulagači oprezni nakon što je Trump najavio carine Meksiku

Ekonomija 31. svi 201908:11 > 08:16
CHARLY TRIBALLEAU / AFP

Na azijskim se burzama u petak trguje vrlo oprezno, nakon što je Washington najavio uvođenje carina na uvoz iz Meksika, a ulagače su razočarali i slabiji nego što se očekivalo podaci iz kineskog gospodarstva.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7.30 u plusu 0,3 posto, no od početka mjeseca na gubitku je 7,3 posto.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks jutros pao 0,9 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Hong Kongu skliznule oko 0,2 posto. Burzovni indeksi u Šangaju, Singapuru i Južnoj Koreji porasli su, pak, između 0,1 i 0,3 posto.

Ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama jer je, nakon jučerašnjeg blagog rasta, terminski S&P 500 indeks trenutno u minusu 0,7 posto, što najavljuje pad cijena dionica danas poslijepodne na Wall Streetu.

Ulagače je uznemirio predsjednik SAD-a Donald Trump porukom da će od 10. lipnja uvesti carine od 5 posto na uvoz proizvoda iz Meksika, a potom će ih postupno povećavati do 25 posto sve dok Meksiko ne zaustavi prelazak nelegalnih imigranata preko granice. Ta je poruka izazvala povlačenje ulagača iz rizičnije imovine i usmjeravanje na investicije koje se smatraju sigurnijim utočištem u nesigurna vremena.

“Prijetnja carinama Meksiku snažan je udarac na raspoloženje ulagača. Meksiko je najveći trgovinski partner SAD-a, a trgovinske tenzije između te dvije zemlje nisu bile na radaru. To je snažan udarac jer tisuće američkih kompanija koristi proizvode iz Meksika”, kaže Sean Callow, analitičar u tvrtki Westpac.

Ulagači su ionako nesigurni zbog trgovinskih tenzija između SAD-a i Kine jer se plaše da će to usporiti rast oba gospodarstva, a otvaranje novog fronta s Meksikom moglo bi dodatno pritisnuti američko gospodarstvo. A rast kineskog već se dulje vrijeme usporava. Jutros je objavljeno da je ključni pokazatelj aktivnosti u kineskoj proizvodnji u svibnju bio ispod očekivanja analitičara, što je dovelo u pitanje učinkovitost poticajnih mjera tamošnje vlasti.

Na valutnim je tržištima dolar ojačao četvrti dan zaredom, posebice prema meksičkom pesosu, za 1,7 posto. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 98,11 bodova, nedaleko najviše razine u dvije godine, dok je jučer u ovo doba iznosio 98,05 bodova. Pritom je tečaj eura prema američkoj valuti skliznuo s jučerašnjih 1,1140 na 1,1133 dolara.

No, američka je valuta oslabila u odnosu na japansku, koja se smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena. Cijena dolara skliznula je na 109,35 jena, dok je jučer u ovo doba iznosila 109,50 jena.

Cijene su nafte, pak, nastavile kliziti, nakon što su već jučer oštro pale, zaronivši na najniže razine u gotovo tri mjeseca. Jutros je barel na američkom tržištu pojeftinio 46 centa, na 56,10 dolara, dok je na londonskom tržištu cijena barela pala 63 centa, na 66,25 dolara.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagram.