Zaposlenost u EU i eurozoni na rekordnoj razini u prvom tromjesečju

Ekonomija 06. lip 201914:16 > 14:17
Pixabay (ilustracija)

Rast zaposlenosti u Europskoj uniji blago je ubrzao u prvom tromjesečju dok je eurozona bilježila ravnomjeran tempo rasta, uz rekordan broj zaposlenih na oba područja, pokazali su u četvrtak podaci europskog statističkog ureda.

Broj zaposlenih u EU i eurozoni porastao je u prvom ovogodišnjem tromjesečju za 0,3 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, procjenjuju u Eurostatu.

Time je rast zaposlenosti u EU blago ubrzao u odnosu na prethodni kvartal kada je broj zaposlenih uvećan za 0,2 posto. U eurozoni je stopa rasta zaposlenosti bila nepromijenjena.

U usporedbi s istim prošlogodišnjim kvartalom zaposlenost je u EU uvećana za 1,2 posto, čime je Eurostat povisio dosadašnju procjenu za 0,1 postotni bod. Ista stopa rasta zabilježena je i na kraju 2018.

Eurozona je također bilježila ravnomjerni rast zaposlenosti na godišnjoj razini, po stopi od 1,3 posto.

Ukupno je u EU u prvom kvartalu zaposleno bilo 240,7 milijuna građana, od čega 159,5 milijuna u eurozoni – najviše otkada je Eurostat počeo objavljivati te podatke.

U Eurostatu ističu da je u odnosu na najnižu razinu, zabilježenu u razdoblju nakon financijske krize, broj zaposlenih porastao u EU za 16,6 milijuna, odnosno za 10,8 milijuna u eurozoni.

Mađarska s najvećim rastom zaposlenosti

Prema podacima država članica EU-a kojima je Eurostat raspolagao najveći je rast zaposlenosti u prvom tromjesečju na kvartalnoj razini zabilježila Mađarska, za jedan posto.

Slijede Španjolska s 0,7 posto, te Grčka, Litva i Nizozemska, u kojima je broj zaposlenih na tromjesečnoj razini porastao 0,6 posto.

Manju zaposlenost nego na kraju 2018. bilježila je samo Estonija, za 0,4 posto. U Finskoj i Švedskoj broj zaposlenih je stagnirao.

Podaci za Hrvatsku nisu bili dostupni Eurostatu.

Mađarska je prednjačila i najvećim rastom zaposlenosti na godišnjoj razini u prvom tromjesečju, za 3,2 posto. Slijede Slovenija s povećanjem broja zaposlenosti za 2,6 posto, Španjolska s 2,5 posto, te Nizozozemska s 2,4 posto.

Neznatno manji broj zaposlenih nego u prvom prošlogodišnjem bilježila je samo Poljska, za 0,1 posto.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagram