U svom prijedlogu reforme državne uprave saborska zastupnica i bivša ministrica financija Martina Dalić razradila je sustav upravljanja plaćama i vrednovanja rada državnih službenika koji predviđa povećanje odnosno smanjenje plaće ovisno o rezultatima rada.
Za razliku od sadašnjeg sustava u kojem većina službenika dobiva odlične i vrlo dobre ocjene, a plaće u pravilu ne ovise o radnoj učinkovitosti, Martina Dalić predlaže da se plaće određuju isključivo temeljem ocjena radnog učinka. Kako se ocjene ne bi temeljile na subjektivnoj procjeni rukovoditelja, Dalić predlaže sustav procjene radne učinkovitosti koji se bazira na unaprijed definiranim i, svugdje gdje je to moguće, mjerljivim ciljevima i rezultatima rada.
U reakciji Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika na ovaj prijedlog navodi se da Matina Dalić ‘prodaje podgrijanu juhu koju nije sama skuhala’. Iz ovog sindikata podsjećaju da su predložena rješenja još 2009. prošla prvo čitanje u Hrvatskom saboru u obliku prijedloga Zakona o plaćama državnih službenika. Međutim u roku od šest mjeseci zakon nije upućen u drugo čitanje te tako nikad nije ugledao svjetlo dana, i to baš za vrijeme trajanje Vlade u kojoj je Dalić obnašala funkciju ministrice financija. U sindikatu se pitaju zašto ministrica Dalić tada nije pokušala reaktivirati ovaj zakonski projekt, nego tek sada kao nezavisna zastupnica nudi recept za reformu državne uprave. Napominju i to da zakonski prijedlog koji je već prošao prvo čitanje u Saboru, ali je nakon toga ‘zaboravljen’, počiva na preporukama i rješenjima konzultanta Davida Richardsa iz tvrtke Bannock Consulting Ltd. i kao takav ne predstavlja originalnu ideju Martine Dalić.
Dobivene ocjene bile bi jedini kriterij za promicanje u plaći i najvažniji kriterij za napredovanje, ali i okidač za otkaz iz službe po sili zakona.
Državni službenici ocjenjivali bi se ocjenama od jedan do pet, kao u školi, pri čemu ocjena pet označava izuzetan radni učinak, četiri primjeran, tri dobar, dva zadovoljavajući, a jedan nedovoljan.
Sustav predviđa 12 platnih razreda i unutar svakog razreda 12 platnih stupnjeva. Službenici koji bi dobili dvije uzastopne ocjene ‘izuzetan’, tri uzastopne ocjene ‘primjeran’ ili pet uzastopnih ocjena ‘dobar’ prešli bi u viši platni razred i dobili odgovarajući rast plaće.