Bivši čelnik Nissana odbacio "montirane optužbe" japanskog pravosuđa

Ekonomija 08. sij 202016:04 > 16:10
REUTERS/Regis Duvignau

Bivši izvršni direktor Nissana Carlos Ghosn u srijedu je u Bejrutu, kamo je stigao bježeći pred japanskim pravosuđem, odbacio sve optužbe za financijske malverzacije za koje je rekao da ih je tužiteljstvo montiralo u dosluhu s tvrtkom Nissanom.

“Nisam pobjegao pred pravosuđem, već pred nepravdom i progonom”, rekao je Ghosn na prvoj tiskovnoj konferenciji održanoj u Bejrutu kamo je stigao u prosincu spektakularno pobjegavši iz Japana.

“Dosluh između Nissana i državnih odvjetnika postoji na svim razinama”, izjavio je na konferenciji koju je pratilo 150 novinara. “Kada sam upitao svoje odvjetnike (…) rekli su da strahuju da će proteći pet godine prije nego bude izrečena presuda”.

Ustvrdio je da je ovdje da “spere ljagu sa svog imena” jer su optužbe “neistinite” i “neutemeljene”, prenose njegove riječi agencije AFP i Reuters.

Kazao je da je japansko tužiteljstvo prijetilo da će poduzeti akciju protiv njegove obitelji ako ne prizna optužbe koje mu se stavljaju na teret.

VEZANE VIJESTI

Nekada zvijezda svjetske automobilske industrije, 65-godišnji Ghosn otkrio je da se pripremao za mirovinu no “nažalost prihvatio sam ponudu da integriram dvije kompanije (Renault i Nissan). “Neki od mojih japanskih prijatelja mislili su da je jedini način da se riješe utjecaja Renaulta na Nissan taj da se riješe mene”, izjavio je.

“Nezamisliva kalvarija koju sam prošao rezultat je šačice beskrupuloznih, osvetoljubivih pojedinaca”, rekao je.

Naveo je, kako prenosi agencija Reuters, nekoliko imena: (Hiroto) Saikawa, Hari Nada, (Toshiaki) Onuma te (Masakazu) Toyoda, član upravnog odbora, kao vezu između Nissna i vlasti no nije htio navoditi imena iz japanske vlade kako ne bi naštetio vladi Libanona.

Državno odvjetništvo u Tokiju u utorak je izdalo uhidbeni nalog za njegovom suprugom Carol Ghosn koju sumnjiči za lažno svjedočenje u istrazi protiv njezina supruga. I Carole Ghosn je ustvrdila da je njezin suprug “žrtva industrijske urote i rata između Renaulta i Nissana”.

Ghosnova konferencija za novinare najnovija je epizoda u četrnaestmjesečnoj sagi koja je potresla svjetsku automobilsku industriju, ugrozila savez automoblskih kompanija Nissan i Renault i pod povećalo stavila japanski pravosudni sustav.

“Brutalno su me odvukli s mog posla, oduzeli mi posao, obitelj i prijatelje”, rekao je Ghosn te nastavio “Ispitivali su me osam sati na dan bez prisustva odvjetnika”.

Otkrio je da mu je državni odvjetnik prijetio neprestance ponavljajući “‘Bit će vam još gore ako ne priznate”.

“Nisam ovdje da bih otkrio na koji sam način izašao iz Japana… već da kažem zašto. Ovdje sam da razotkrijem sustav koji krši najosnovnija (ljudska prava)”, ustvrdio je.

Rekao je da članovi obitelji mjesecima nisu smjeli ni vidjeti ga ni s njime govoriti. Za bivšeg kolegu iz Nissana Grega Kellyja rekao je da je “častan čovjek.. Greg je ostao talac japanskog pravosudnog sustava”.

Za japanski pravosudni sustav jer rekao da ” postotak osuđujućih presuda iznosi 99,4 posto, a vjerujem da je brojka daleko veća za strance”.

“Tijekom 17 godina bio sam uzorni model upravljanja u Japanu. Odjednom tužiteljstvo u Japanu naziva me hladnim, pohlepnim diktatorom”, rekao je.

Carlos Ghosn je u studenom 2018. uhićen u Tokiju zbog sumnje u financijske malverzacije i optužen. Pošto je u više navrata u pritvoru proveo 130 dana, bivši izvršni direktor grupacije Renault-Nissan-Mitsubishi oslobođen je uz jamčevinu krajem travnja 2019. uz zabranu da napusti Japan dok čeka suđenje.

Protiv njega su podignute četiri optužnice: za teško kršenje povjerenja i za utaju prihoda, napose za svote koje je trebao primiti nakon umirovljenja procijenjenih na 9,23 milijarde jena (74 milijuna eura) od 2010. do 2018.

Japansko ministarstvo pravosuđa kazalo je da će pokušati ishoditi Ghosnovo izručenje iz Libanona gdje je održao prvu konferenciju otkako je uhićen u studenome 2018., ali dvije zemlje nemaju zakon o međusobnim izručenjima.

Japanske, ali i turske vlasti jer je Ghosn bježao preko Istanbula, istražuju načine na koji je prokrijumčaren u Bejrut, a Interpol je za Ghosnom izdao međunarodnu tjeralicu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.