"U Hrvatskoj je 830.000 gostiju. A Italija korona-mjerama cilja konkurenciju"

Ekonomija 14. kol 202012:20 > 12:21
Dino Stanin/PIXSELL

Državni tajnik u Ministarstvu turizma Tonči Glavina rekao je da u posljednjih sedam dana Hrvatska ima prosjek od 830.000 gostiju, a rast zaraženih koronavirusom i kako to vide u inozemstvu, on je "kontekstualizirao", i to ovako...

Za 830.000 gostiju je rekao da također treba uzeti u obzir ako se promatra širenje virusa:

“To znači da po broju stanovnika nismo na oko 4 milijuna nego na oko 5 milijuna stanovnika. Logično je da s tom otvorenošću, radom i primanjem gostiju imamo povećanje broja slučajeva.”

VEZANE VIJESTI

Glavina je rekao da i turistička konkurencija Hrvatskoj također bilježi rast broja zaraženih, “iako neki od njih niti nemaju turističku sezonu”. Isto smatra argumentom i kad se govori o padu dobi zaraženih u Hrvatskoj, s više od 50 godina na proljeće na manje od 35 sada, jer se to događa i drugdje.

Bitno je, kaže, da dosadašnja sezona donosi promet od 50 posto u odnosu na prošlu, odnosno 70 posto ovogodišnji kolovoz u odnosu na prošlogodišnji.

“Ništa nam se nije dogodilo slučajno, ništa nam nije palo s neba”, rekao je.

Kao najvažnije naveo je plan s vrha Vlade, i to, kako je rekao, u kojem je premijer “otvarao vrata susretima direktno s državnim čelnicima”.

“Krenuli smo se prvi otvarati nautičarima, dokazivati se kao sigurni”, kazao je.

Za to sve i izvesti, dodao je Glavina, trebalo je sačuvasti radna mjesta i infrastrukturu, inače ne bi bilo moguće primiti tolike turiste.

#related-news_0

“Turizam nam je bio strahovito bitan, da ostvarimo priljev deviza”, povezao je to s očuvanjem ekonomije, pa tako i zdravstva i socijalnih i ekonomskih mjera Hrvatske.

Reporterku N1 zanimalo je i kako on doživljava kritike iz drugih zemalja na epidemiološko stanje u Hrvatskoj, ponajprije iz Italije, Austrije i Njemačke.

“Postoje te špekulacije, koje su u velikoj mjeri doista samo špekulacije. Simptomatično je da je odluka iz Italije prvo donešena i razgovarana na razini onih regija koje su turistički prošle loše. Apulija, Sicilija, Kampanija… Uveli su nužnost testiranja za svoje direktne turističke konkurente, odnosno za Maltu, Hrvatsku , Španjolsku i Grčku. Vidimo to kao dio nastojanja da zadrže goste tijekom ferragosta”, kazao je.

Na pitanje reporterke o Austriji, rekao je da ta zemlja nije uvela zabrane, nego obaveze testiranja:

“To samo po sebi možda nije tako loše. Hrvatska je za sve treće zemlje uvela obavezu testiranja u 48 sati prije dolaska. Jedina smo zemlja koja prima Amerikance, pa dolaze s testom i funkcionira sve OK.”

#related-news_0

Za porast broja oboljelih rekao je da je razlika između mjera u odnosu na broj zaraza u proljeće, kad je bio lockdown i sad, uz ogradu da nije epidemiolog, ali su mu to objasnili, to što je u proljeće bio visoki udio hospitaliziranih i na respiratorima.

“Sada je mali broj hospitaliziranih i iznimno mali broj na respiratorima”, istaknuo je.

Lockdown je uz vrijeme kad smo imali po 34 novozaražena dnevno usto bio propisivan dok se o covidu-19 znalo bitno manje nego sada, pa tako i učinkovite, što znači da su sada neusporedivo bolje poznate učinkovite, a racionalne mjere:

“Niti jedna ekonomija, niti jedno zdravstvo ne može izdržati veliki lockdown.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.