Otpadni tekstil i obuća sakupljat će se u trgovinama

Ekonomija 08. srp 201515:10 > 15:15
Ilustracija

Prema Pravilniku o otpadnom tekstilu i obući koji je krenuo u javnu raspravu, građani ne bi trebali ići do reciklažnih dvorišta, već će otpadni tekstil moći ostaviti u posebnim spremnicima koji će se nalaziti u trgovinama tekstilom i obućom, priopćilo je u srijedu Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.

Pravilnikom se predlaže da svi proizvođači tekstila i obuće u prodajnom prostoru većem od 400 metara kvadratnih ili njegovoj blizini na vidljivom mjestu postave spremnike za skupljanje otpadnog tekstila i obuće za vrstu robe koju prodaju. Primjerice, trgovine tepisima morale bi osigurati spremnike za otpadne tepihe, a dućani s robom spremnike za otpadnu robu.

Propis bi važio za sve tvrtke, građane i obrtnike koji se profesionalno bave razvijanjem, proizvodnjom, preradom, obradom, prodajom, te uvozom ili izvozom proizvoda od tekstila.

Sakupljeni otpadni tekstil i obuća predavali bi se tvrtkama ovlaštenim za sakupljanje te vrste otpada. Kako bi se trgovci tekstilom i obućom mogli prilagoditi novim propisima Pravilnik će se početi primjenjivati od 1. siječnja 2016.

“Otpadni tekstil i obuća jedna je od sedam kategorija otpada koju želimo odvojeno prikupljati i reciklirati te smo izradili prijedlog Pravilnika o otpadnom tekstilu i obući kojim uređujemo taj sustav. Ovo je važno za građane jer će na jednostavan način moći reciklirati tekstil i obuću. Važno je i za gospodarstvo jer će se tvrtkama koje recikliraju otpadni tekstil smanjiti troškovi proizvodnje i na taj način podupiremo otvaranje zelenih radnih mjesta”, rekao je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović povodom izrade prijedloga Pravilnika o otpadnom tekstilu i obući.

Iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode navode da podaci Agencije za zaštitu okoliša pokazuju da je 2013. proizvedeno 1,3 milijuna tona miješanog komunalnog otpada. Prema analizi Ministarstva, otpadni tekstil i obuća čine 3,71 posto sastava miješanog komunalnog otpada. Tako je svaki građanin Hrvatske u prosjeku godišnje proizveo oko 12 kilograma otpadnog tekstila i obuće.