Tamna strana turizma: Male plaće, ugovori samo sezonski

Ekonomija 01. ruj 201515:36 > 15:38
Ilustracija

Rast udjela turizma sa 17% u ukupnom BDP-u zemlje ima i loše strane, poručili su s konferencije Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije ministru Darku Lorencinu.

Prvenstveno riječ je o činjenici da je to jedina grana koja generira novac, a ne proizvodnja, ali i o lošim uvjetima rada koje prate niske plaće zaposlenika, dok tvrtke bilježe konstantan rast prihoda.

‘Od konstantnog rasta profitiraju privatne tvrtke, trgovački lanci i na kraju država od uplate poreza. Nikako radnici koji unatoč porastu plaća imaju ispod prosječnu mjesečnu naknadu koja iznosi 4.989 kuna neto’,  kazao je Bruno Bulić, predsjednik Sindikata te naglasio kako je riječ prosjeku u koji ulaze bonusi, naknade za prekovremeno, ali i direktorske plaće koje su mnogo više.

Činjenica je da prosječna plaća turističkih ‘proizvodnih’ radnika, odnosno sobarica, konobara, recepcionera iznosi tek 3.500 tisuće kuna.

Konstantan rast turizma prati trend pogoršanja radnih uvjeta, tvrde u Sindikatu, a zbog nepostojanja propisa kojim su utvrđeni standardi rada, radnici se iskorištavaju i izrabljuju do te mjere da mnogi sezonci iznad 50 godina više i ne traže posao u turizmu jer ne mogu pratiti tempo.

‘U turizmu prevladava zapošljavanje na određeno vrijeme. Broj stalno zaposlenih se svake godine drastično smanjuje, a omjer stalno zaposlenih i sezonskih radnika dosegao je 1:3. Hrvatski poslodavci, za razliku od svojih konkurentskih kolega, za radnu snagu izdvajaju od 18 do 27 % od ukupne zarade.

Dok je EU prosjek negdje na 32%’, kazao je Bulić te naglasio kako tih nekoliko posto sigurno neće utjecati na dobit i reinvestiranje tvrtke, a značajno će podići kvalitetu usluge ukoliko se poveća broj stalno zaposlenih radnika, piše Slobodna Dalmacija.