Europski zrakoplovni sektor najavio je u četvrtak da planira svesti emisiju ugljičnog dioksida neto na nulu do 2050. godine oslanjanjem na nove tehnologije i održiva goriva, naglašavajući da računa na potporu Europske unije.
Sektor bi do 2050. mogao neto svesti na nulu emisiju štetnih plinova na letovima unutar Europskog gospodarskog prostora, u Velikoj Britaniji i Švicarskoj i iz tih destinacija, pokazuje istraživanje koje su podržale udruge prijevoznika, zračnih luka, kontrolora leta i proizvođača zrakoplova.
Od 192 milijuna tona CO2 na nulu
Istraživanje su objavile organizacija zračnih luka ACI Europe, Aviprijevoznici za Europu, udruga proizvođača zrakoplova ASD, udruga kontrolora leta CANSO i udruga regionalnih prijevoznika ERA.
Sektor bi mogao smanjiti emisiju štetnih plinova 92 posto i preostalih osam posto dosegnuti tehnologijama uklanjanja ugljika, pokazalo je istraživanje prijevoznika, zračnih luka, kontrolora leta i proizvođača zrakoplova. U 2019. godini prijevoznici su emitirali 192 milijuna tona CO2, napominje Reuters.
Emisije bi se najvećim dijelom smanjile tehnologijama koje uključuju vodik i hibridno-električni pogon i održivim gorivima za zrakoplove. Ostatak bi se postigao mjerama vezanim za ugljik, boljim upravljanjem zračnim prometom i utjecajem ekoloških troškova na potražnju.
Budući da ključne tehnologije vezane uz niske udjele ugljika vjerojatno neće biti dostupne prije 2030., sektor će se do kraja desetljeća uglavnom oslanjati na kupnju dozvola za emitiranje štetnih plinova.
Obavezne mjere
Udruge traže i potporu u pitanju cijena dozvola za emitiranje štetnih plinova i propisa Europske unije o miješanju fosilnih i održivih goriva, koja danas čine manje od jedan posto europske potrošnje, a ključna su za smanjenje emisija ugljika u zrakoplovstvu.
„Iako prihvaćamo svoje obaveze, jasno je da ne možemo sve sami“, rekao je generalni direktor organizacije zračnih luka ACI Europe Olivier Jankovec.
„Treba nam EU kako bismo dobili mjere i regulatorni okvir koji će nam omogućiti da postignemo neto nulu“, rekao je Jankovec.
EU priprema nacrt zakona o ciljanom udjelu održivih goriva u mješavini goriva za zrakolove. Početkom tjedna osam zemalja EU-a zatražilo je da mješavina ne bude dobrovoljna već obavezna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!