Na azijskim su burzama u petak indeksi nadoknadili dio gubitaka od prethodnih dana, no trguje se oprezno jer će središnje banke uskoro početi smanjivati poticaje, što je najavila i Europska središnja banka.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,4 posto, no od početka tjedna i dalje je na gubitku 0,8 posto.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao oko 1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,3 i 1,6 posto.
Najviše su porasle cijene dionica u Hong Kongu, što se zahvaljuje oporavku dionica proizvođača videoigara Tencenta i Neteasea, koje su jučer oštro pale jer su kineske vlasti podsjetile na primjenu novih pravila u sektoru.
No, taj sektor i dalje je nestabilan jer su vlasti najavile sporije odobravanje dozvola za nove igre u zemlji.
Na ostalim se burzama u regiji trguje opreznije dok ulagači prate poruke središnjih banaka o poticajima.
Europska središnja banka (ECB) poručila je jučer da planira blago smanjiti kupnju obveznica do kraja godine, ocijenivši da time neće dovesti u opasnost povoljne uvjete financiranja.
„Sklonost riziku oscilira u posljednja 24 sata. Prvo su ulagači pozitivno reagirali na poruke čelnika ECB-a s njihove sjednice, kao i na dobre pokazatelje s američkog tržišta rada. No, Wall Street je jučer ipak pao zbog strahovanja da će Fed početi smanjivati poticaje, ali i zbog širenja delta soja koronavirusa”, pišu analitičari ANZ-a u osvrtu na situaciju na tržištima.
Na Wall Streetu su jučer Dow Jones i S&P 500 indeks pali treći dan zaredom, a u fokusu ulagača bio je podatak da je broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u prošloga tjedna pao za 35.000, na 310.000, najnižu razinu od ožujka prošle godine.
To ukazuje na daljnja poboljšanja na tržištu rada, a čelnici američke središnje banke već dulje vrijeme poručuju da će ukidanje monetarnih poticaja uslijediti kada se tržište rada oporavi od koronakrize.
Stoga se ulagači plaše da će Fed uskoro početi smanjivati program kupnje državnih obveznica, a ti su poticaji bili glavna poluga rasta cijena dionica za vrijeme koronakrize.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta pala. No, dolar je na putu prvog tjednog dobitka nakon dva tjedna pada. Od početka tjedna u plusu je oko 0,5 posto.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 92,48 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 92,65 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti oslabio s jučerašnjih 110,15 na 109,85 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1830 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1820 dolara.
Cijene su nafte, pak, blago pale. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je 0,15 posto, na 71,35 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,10 posto, na 68,00 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!