Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica porasle, nakon što su dan prije zaronile na najniže razine u godinu dana, no trguje se oprezno dok ulagači pažljivo prate vijesti o novoj varijanti koronavirusa.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 1,3 posto, nakon što je jučer zaronio na najnižu razinu od studenoga prošle godine.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,5 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 1,2 i 2,2 posto. U Šangaju i Australiji pale su, pak, oko 0,2 posto.
Rast MSCI indeksa ponajviše se zahvaljuje korekciji cijena dionica u Hong Kongu i Južnoj Koreji, koje su prethodnih dana oštro pale.
Na ostalim azijskim burzama trguje se oprezno, dok ulagači prate vijesti o širenju omikrona, nove zaraznije varijante koronavirusa, koja je možda otporna na cjepiva.
Premda liječnici iz Južnoafričke Republike, gdje se ta varijanta prvo pojavila, tvrde da zaraženi nemaju teže simptome nego od ostalih varijanti virusa, mnoge zemlje zaoštravaju granične kontrole.
Još je puno neizvjesnosti u vezi omikrona, pa tako neki proizvođači cjepiva poručuju da bi njihovo cjepivo moglo biti učinkovito protiv te varijante, dok drugi kažu da su postojeća cjepiva vjerojatno manje učinkovita protiv omikrona i da bi mogli proći mjeseci prije nego što farmaceutske tvrtke uspiju proizvesti veću količinu cjepiva koje će djelovati protiv nove varijante koronavirusa.
Zbog toga se ulagači plaše ponovnog zatvaranja gospodarstava, što bi usporilo oporavak od koronakrize.
U fokusu je i monetarna politika američke središnje banke, nakon što je jučer u izvješću o gospodarskoj situaciji predsjednik Feda Jerome Powell u Kongresu poručio da visoku inflaciju više ne smatra privremenom i da će Fed zbog toga ponovno razmotriti planove smanjenja programa otkupa obveznica na idućoj sjednici za dva tjedna.
To je jučer izazvalo oštar pad cijena dionica na Wall Streetu i špekulacije da bi zbog inflacije, koja bi mogla ostati visoka dulje nego što se procjenjivalo, Fed mogao ubrzati proces ukidanja programa kupnje obveznica, a potom i povećati kamate prije nego što se očekivalo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
„Glavni razlog pada Wall Streeta su Powellovi komentari o ubrzanju procesa ukidanja programa kupnje obveznica, što očigledno vodi povećanju kamata iduće godine prije nego što se očekivalo. To je uhvatilo ulagače na krivoj nozi”, kaže Mark Luschini, strateg u tvrtki Janney Montgomery Scott.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala drugi dan zaredom.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 95,93 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 96,13 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 113,60 jena na 113,45 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1330 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1310 dolara.
Cijene su nafte, pak, jutros porasle, nakon jučerašnjeg oštrog pada.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 2,40 posto, na 70,95 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 2,30 posto, na 67,70 dolara.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!