Na azijskim se burzama u četvrtak trguje oprezno jer ulagače zabrinjava situacija na kineskom tržištu nekretnina, dok podršku burzama pruža jučerašnji rast Wall Streeta.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,1 posto, ojačavši treći dan zaredom.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 1,4 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Hong Kongu skliznule između 0,1 i 0,3 posto. U Australiji i Šangaju su, pak, porasle između 0,1 i 0,4 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, pri čemu se nakon šest dana rasta S&P 500 indeks primaknuo svojoj rekordnoj razini, dosegnutoj početkom rujna, na samo pet bodova.
Dow Jones je, pak, tijekom trgovanja dosegnuo novu rekordnu razinu, no do kraja trgovanja je popustio.
Dobro raspoloženje na najvećoj svjetskoj burzi zahvaljuje se optimizmu ulagača zbog dobrih poslovnih rezultata kompanija.
Dosad je 14 posto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo rezultate, pri čemu ih je 85 posto ostvarilo veće zarade nego što se očekivalo.
Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija i banaka iz sastava S&P 500 indeksa u trećem kvartalu porasle oko 33 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su prije dva tjedna očekivali rast od 29,4 posto.
No, azijske ulagače ponovno zabrinjava situacija s Evergrandeom, velikim igračem na kineskom tržištu nekretnina, koji je pred bankrotom zbog golemih dugova i pada prodaje.
Cijena dionice Evergrandea pala je 10 posto, nakon što je kompanija izvijestila da je odustala od prodaje udjela u njezinoj podružnici, vrijednog 2,6 milijardi dolara, i da nema napretka u pokušaju prodaje druge imovine.
Ako do kraja vikenda Evergrande ne plati dospjele kamate na obveznice, kompanija bi mogla završiti u stečaju.
To bi moglo poremetiti situaciju na kineskom tržištu nekretnina, no vlasti su poručile da neće dozvoliti da slučaj Evergrandea eskalira u krizu na tržištu. Unatoč tome, ulagači su oprezni.
„Ako gledate u monitore, mislit ćete da je svijet vrlo sretno mjesto. Wall Street raste šest dana zaredom, bitcoin je na rekordnim razinama, a američko tržište obveznica je mirno. Na površini to izgleda lijepo. No, ispod površine je nekoliko stvari zbog kojih smo zabrinuti, među ostalim zbog usporavanja oporavka kineskog gospodarstva i problema s Evergrandeom”, kaže Andrew Ticehurst, strateg u tvrtki Nomura.
Dolar blago oslabio, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 93,58 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 93,72 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 114,45 na 114,35 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1660 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1645 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale. Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 0,22 posto, 85,63 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,10 posto, na 83,40 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!