
Carine koje je američki predsjednik Donald Trump najavio za Kanadu, Meksiko, Europsku uniju, Kini pa mnoge od njih odgodio na mjesec dana mogle bi izazvati potres u opskrbnim lancima za čitav niz proizvoda, od automobila do avokada, a industrije očekuju povećanje troškova. Američki ekonomski stručnjaci svih političkih boja upozoravaju da bi to zapravo najviše naštetilo upravo američkom gospodarstvu.
Zbog toga se i postavlja pitanje o motivima Trumpove administracije. Profesor Drago Jakovčević s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu ponudio nam je svoje viđenje ove situacije, nezapamćene u modernom dobu.
“Uvođenje tih carina je protivno liberalnom režimu trgovine i slobodnom tržištu. Bojim se da će one, kao što predviđaju i američki ekonomisti, najviše naštetiti upravo njima samima”, naglasio je Jakovčević pa se odmah osvrnuo na Europsku uniju:
“Nažalost, ne znam na koji bi način ona odgovorila. Ne snalazi se ni u pogledu rata u Ukrajini, a ni u pogledu carina. Previše je razjedinjena, svaka članica vodi različite politike i nisam optimist. Također, jedna mala zemlja kao Hrvatska tu ne može ništa ni napraviti, niti može o ičemu odlučiti. Premali smo.”
Hoće li Kina ojačati?
“Trump je rekao jednu dobru stvar o njoj, koja je potpuno točna. Kinezi vole uzimati tuđe pa imitacijom doći do boljih rezultata. Zato je Kini u interesu biti u dobrim odnosima s najjačim državama svijeta i neće prelaziti granice u sukobima. Mislim da će se sve to regulirati.”
Jakovčević je uvjeren i da Trump samo prijeti kako bi imao određenu prednost prije nego sjedne za stol s drugim liderima.
“Treba imati na umu da američki predsjednici uvijek oko sebe imaju sjajne ekonomske savjetnike. Oni su jedan od razloga zašto je unazad nekoliko desetljeća američka ekonomija porasla za dvadeset, a europska za pet posto. I zašto kod Amerikanaca već vidimo naznake smirivanja inflacija. Dakle, smatram da Trump prijeti praznom puškom jer želi nešto zauzvrat. Struka je ta koja će reći posljednju.”
Ipak, najave o uvođenju carina kratkoročno su srozale cijene dionica i dovele do problema na burzi. Da bi se to ispravilo ubrzo nakon što je Trump, ni 24 sata od najave carina, istaknuo da će ih odgoditi na mjesec dana. Neki su pritom profitirali jer se moglo jeftinije kupiti vrijedne dionice, što ponajprije vrijedi za najbogatije ljude na svijetu. Upravo oni i jesu trenutno najprisniji s američkim predsjednikom.
“Takvo manipuliranje dionicama je apsolutno moguće. Posebno ako znamo da je prvi do predsjednika Elon Musk, koji radi sve ono što misli da je za njega osobno dobro. No, kao što sam rekao, očekujem korektiv i oko takvih stvari čim struka kaže svoje”, smatra Jakovčević.

U konačnici, optimist je po po pitanju globalnog razvoja situacije u naredne četiri godine. S izuzetkom Europske unije…
“Smirit će se sve skupa, ne vjerujem u inzistiranje na carinama i narušavanju odnosa sa saveznicima, niti vjerujem da će Gaza postati rivijera. Tako nešto svijet ne bi dopustio. Riječ je o ispipavanju snaga na samom početku mandata”, ističe profesor pa na kraju daje ocjenu i za EU:
“Kažem, nisam optimist. Ne postoje dogovor ili zajedništvo ni oko čega, pa ni Rusije. Pogledajte Slovake i Mađare što rade… Svaka članica pokušava na svoje načine ojačati gospodarstvo i dok se ne postigne zajedništvo, dok se sve članice ne ujedine, ne vidim prostora za optimizam.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare