Otkup i prodaja poljoprivrednih proizvoda lani iznosila 7,9 milijardi kuna

Ekonomija 26. velj 202112:09 0 komentara
Plastenik
Davor Javorović/Pixsell

Vrijednost otkupa i prodaje poljoprivrednih proizvoda u 2020. iznosila je 7,9 milijardi kuna, što je 0,4 posto više nego u godini ranije, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Pritom je vrijednost prodaje iz vlastite proizvodnje poslovnih subjekata iznosila 4,7 milijardi kuna i bila je 1,3 posto niža, dok je vrijednost otkupa od obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava porasla za tri posto i dosegnula 3,2 milijarde kuna.

“Na blagi porast ukupne vrijednosti otkupa i prodaje na godišnjoj razini utjecali su biljni proizvodi, što je uglavnom prouzročeno povećanim cijenama otkupljenih i prodanih proizvoda”, navode iz DZS-a.

Od biljnih proizvoda najviše otkupa žitarica, uljarica, vina i povrća

Među biljnim proizvodima najveći udio u strukturi vrijednosti otkupa i prodaje u 2020. imaju žitarice (45,2 posto), uljarice (21,1 posto), vino (9,3 posto) i povrće (6,3 posto).

U toj skupini, ističu iz DZS-a, rast vrijednosti zabilježen je među žitaricama, za 13 posto, na što je utjecao porast količina i cijena, dok je u ostalim skupinama zabilježen pad vrijednosti, uglavnom zbog manjih količina.

Podaci DZS-a pokazuju da je vrijednost otkupa i prodaje žitarica lani iznosila 1,86 milijardi kuna.

U stočarstvu najveći udio čini kravlje mlijeko, svinje i goveda

U strukturi vrijednosti stočarstva najveći udio čini kravlje mlijeko (27,1 posto), svinje (25,3 posto) i goveda (23,2 posto). U svim spomenutim skupinama proizvoda zabilježen je pad vrijednosti.

Vrijednost otkupa i prodaje sirovog kravljeg mlijeka iznosila je 1,02 milijarde kuna, a statističari navode kako je kod kravljeg mlijeka i goveda pad prouzročen smanjenim otkupljenim i prodanim količinama, dok su na pad vrijednosti kod svinja utjecale manje otkupne i prodajne cijene.

Prošle je godine prosječna proizvođačka cijena merkantilne pšenice iznosila 1.050,58 kuna po toni, merkantilnog kukuruza 967,57 kuna po toni, a sirovog kravljeg mlijeka 2,61 kunu po litri.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!