Policija u Međimurju pozvala je vozače automobila kojima je istekla valjanost prometne dozvole da odjave svoje limene ljubimce. Naime, to im nalaže Zakona o sigurnosti prometa na cestama a propisane su i goleme kazne.
Iz Policijske uprave međimurske kažu kako su prema evidencijama isteka valjanosti prometnih dozvola uočili je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.
Evo što kaže zakon
Zakon o sigurnosti prometa na cestama u svom Članku 250. navodi da je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne produži prometnu dozvolu u roku od 15 dana od kada valjanost dozvole istekne.
Iz policije dalje objašnjavaju da vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice. Osim toga može priložiti potvrdu da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene ako je automobil registriran van Hrvatske.
I to još nije sve
Policija podsjeća i da je vlasnik vozila dužan u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu kako bi bila poništena. To je obveza u slučaju da je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je otuđeno ili pak nestalo.
Svaki vozač koji se ovih pripisa ne pridržava riskira novčanu kaznu od 90 eura. Tvrtke ili obrti koji u svom vlasništvu imaju automobile mogu biti kažnjeni puno višom kaznom – od 660 do 1990 eura. Dodatnu kaznu može dobiti i direktor firme ili pak neki čelnik lokalne samouporave – od 190 do 660 eura.
Tko može dobiti kaznu?
Osim što kaznu mogu dobiti oni koji je odjave automobil, problema sa zakonom mogu imati i oni koji novi automobil ne prijave odnosno ne registriraju ga ne svoje ime u roku od 15 dana. Stanica za tehnički pregled vozila može na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano, odnosno onoga tko je vozilo prodao, ukinuti registraciju.
“Napominjemo da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.
Stoga, u cilju smanjenja broja vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole, ali i u cilju izbjegavanja prekršajnih sankcija, pozivamo vlasnike vozila da izvrše odjave tih vozila. Podsjećamo, da vozilo osim vlasnika, može odjaviti i njegov opunomoćenik”, poručuju iz Policijske uprave međimurske.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!