Solarni paneli trebali bi pomoći vinaru Pierreu Escudieu da očuva svoj vinograd na jugozapadu Francuske od klimatskih promjena pošto su mraz i toplinski udari lani uništili urode grožđa.
Solarni paneli zagrijavaju grožđe u razdobljima ekstremnih hladnoća, ali ih i štite ih od žarkih sunčevih zraka kad nastupe toplinski udari.
Paneli se i okreću kako bi omogućili više svjetla vinovoj lozi za oblačnih dana.
Rast temperatura na našem planetu i sve učestaliji toplinski udar, suše i mraz mijenjaju okus francuskih vina. Više temperature mijenjaju grožđe te ono dozrijeva ranije i sadrži više šećera, pa time i veći postotak alkohola.
“Potrebna su nam rješenja želimo li očuvati raznolikost naših vina”, objašnjava Escudie u vinogradu nedaleko od grada Perpignana gdje uzgaja sorte Marselan, Sivi Grenaš (Grenache) i Chardonnay.
Rotirajući solarni paneli mogli bi biti budućnost za vinare, smatra Escudie.
“Polako se od sredozmne klime pretvaramo u polusušnu. Prije trideset godina mislili smo da je temperatura od 32 stupnja Celzijevih ekstremna, no danas ona raste na 38 ili čak 40 stupnjeva”.
Agroenergetika (agrivoltaička tehnolgija) brzo se razvija. Riječ je postavljanju solarnih panela na polja i vinograde koji imaju dvostruku ulogu: štite usjeve te istodobno proizvode struju za kućanstva.
Nekoliko kompanija u Europi još razvija slične tehnologije za različite usjeve, od žita do voćnjaka.
Borba za opstanak
Smanjeni postotak šećera izmjeren je u Escudiejevu vinogradu zaštićenom solarnim panelima i zahvaljujući tome vinari mogu dobiti vino s manjim udjelom alkohola, kaže Alexandre Cartier, poslovni menedžer u tvrtki Sun’Agri iz Lyona koja razvija takve solarne panele.
Paneli pomažu zagrijati tlo za oko dva stupnja štiteći usjeve i vina od mraza koji je proljetos pogodio Francusku.
Mraz koji je ovog travnja pogodio područja diljem Francuske vjerojatno će za trećinu smanjiti ovogodišnju proizvodnju vina u usporedbi s nekoliko prethodnih.
Solarni paneli imaju dvostruku ulogu. Neovisna energetska tvrtka koristi se Escudiejevom zemljom jer je na nju postavila solarne panele koji proizvode dovoljno struje za nekih 650 kuća u tom području, navodi Sun’Agri.
Escudie zauzvrat dobija zaštitu svojih vinograda jer su paneli instalirani na njegovu zemljištu.
Prioritet za sada je kvalieta usjeva, a ne prizvodnja energije, što znači da se između 15 do 20 posto potencijalne energije gubi tijekom godine.
Sun’Agri u tom procesu proučava meteorološke podatke i određuje kada usjeve treba zaštiti panelima i kada ih zarotirati kako bi dobili više sunčeva svjetla.
Tvrtka teži primijeniti svoju tehnologiju na približno 40 mali poljoprivrednih gospodarstava od dva do četiri hektara na jugu Francuske, u dolini rijeke Rhone te općenito na Sredozemlju tijekom 2022. i 2023. godine.
“U područjima klimatskih promjena, poljoprivrednici traže načina da opstanue”, kaže Cartier.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!