Priča kaže da medvjed, kad se probudi iz zimskog sna, po šumi prvo traži medvjeđi luk da bi očistio crijeva i regenerirao se poslije mjeseci u hibernaciji, a tek onda traži drugu hranu.
Ova zeljasta višegodišnja biljka javlja se u sjenovitim šumama, uz rijeke u proljeće, i to kao prva vitaminska bomba.
Ovu biljku nazivaju superhranom, a bere se u proljeće pa do cvjetanja u ljeto.
Najbolje ju je jesti svježu, koristi se u raznim salatama, ali i juhama i jelima od povrća. Osim toga, medvjeđi luk je dobar konzervans pa ga možete stavljati na meso da bi duže trajalo.
Pri prženju gubi najveći dio oštrine, ali mu se aroma tako pojačava.
Medvjeđi luk je bogat biljnim proteinima, korisnim amino-kiselinama, kao i raznim vitaminima. Zbog visokog sadržaja vitamina C – oko 100 mg na 100 g svježeg lišća, i fitoncida (prirodni antibiotici), smatra se antivirusnom biljkom, piše east-fruit.com, a prenosi Zadovoljna.rs.
Medvjeđi luk također sadrži vitamine B grupe, provitamin A (beta-karoten) i mineralne soli koji održavaju kiselo-baznu ravnotežu u tijelu, normaliziraju metabolizam vode i soli, korisni su za endokrini, živčani i probavni sistem. Ova biljka sadrži i kalcij, kalij, željezo i jod.
Stručnjaci kažu da ova biljka čisti krvne žile, snižava kolesterol i normalizira krvni tlak. Trebali bi ga konzumirati oni koji pate od proljetnog nedostatka vitamina i slabog apetita. Odličan je za poboljšanje funkcije crijeva, a listovi imaju antiupalna svojstva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare