Na hrani se stvorila plijesan? Evo kada je smijete jesti, a kada je baciti

Lifestyle 18. lis 202206:54 0 komentara
ILZE PLITA / Alamy / Alamy / Profimedia

Sve što konzumiramo ima rok trajanja - od jogurta i povrća do peciva i ostalih namirnica. Ono što može biti dodatno zbunjujuće jest pojava plijesni na određenim namirnicama. Neke je u redu jesti čak i kada se pojavi plijesan, a neke bi trebalo odmah baciti.

Liječnici i nutricionisti su za portal RealSimple otkrili kako najbolje postupati s pljesnivom hranom i kako spriječiti pojavi plijesni.

Hrana postaje pljesniva jer su određene vrste gljivica imale dovoljno vremena za rast i razvoj. Pojava plijesni je normalan proces i dio je prehrambenog ciklusa. Kako objašnjava slavna kuharica i nutricionistica Serena Poon, pojava plijesni je prirodni proces u ekologiji koji reciklira hranu i zapravo je pretvara u kompost. “Spore plijesni su posvuda, uključujući i vaš dom, a kada uđu u vašu hranu, ubrzavaju proces truljenja”, kaže ona.

VEZANA VIJEST

Plijesan uspijeva u vlažnom okruženju, pa se često nalazi u voću i kruhu koji se čuvaju u toplim, vlažnim klimama, dodaje Poon.

“Kada je plijesan prisutna, hrana može postati mekana, namirnice mogu poprimiti tamniju boju, a sama plijesan može izgledati pahuljasto ili poput prašine”, objašnjava dr.med. Seema Sarin.

Ako zagrizete pljesnivu hranu prije nego što je analizirate, mogli biste primijetiti i promjene u okusu.

Kada je u redu jesti pljesnivu hranu?

Poon kaže da je opće pravilo da se plijesan lakše širi u mekoj hrani kao što su kruh, voće i meki sirevi, zbog čega ne biste trebali jednostavno odrezati pljesnivi dio i pojesti tu hranu. S druge strane, ako plijesan uočite na tvrdoj hrani, moguće ju je još uvijek spasiti.

“Ako je plijesan na mekoj hrani, ona je vjerojatno dublje ukorijenjena nego što to vidite. Nemojte njušiti pljesniva područja ili posude jer plijesan može lako izazvati alergijske i respiratorne reakcije”, navodi Poon.

VEZANA VIJEST

Iznimka je plijesan na određenim sirevima kao što je gorgonzola i brie koji se smatraju sigurnima za konzumaciju nakon uklanjanja pljesnivog dijela. Ako uočite plijesan na tvrdoj hrani (tvrdi sirevi ili povrće), samo odrežite taj dio i slobodno konzumirajte tu hranu.

“Plijesan se teško širi kroz gušće površine, tako da možete biti prilično sigurni da u ovoj situaciji ne konzumirate spore plijesni”, ističe Poon.

Poon savjetuje da pritom odrežete barem jedan centimetar oko tog područja i odmah zatim operete nož. “Očistite svoj hladnjak nakon što otkrijete plijesan na hrani kako biste izbjegli daljnje širenje kroz cirkulaciju zraka u hladnjaku.”

Ako ste u nedoumici, hranu radije bacite. Kako Poon upozorava, plijesan može stvoriti opasne mikotoksine i može uzrokovati alergije, kao i respiratorne probleme.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!