Istraživače sa Sveučilišta u Leedsu zanimalo je kako se na molekularnoj razini odvija proces topljenja čokolade u ustima. Stoga su razvili umjetni jezik koji oponaša teksturu, raspored površine i mehanička svojstva ljudskog jezika. Rezultati mjerenja pokazali su što uzrokuje slastan osjećaj u ustima pri topljenju čokolade.
“Htjeli smo shvatiti koji je glavni čimbenik koji pokreće osjećaj glatkoće pri topljenju čokolade”, objasnio je istraživač Siavash Soltanahmadi za američki popularnoznanstveni časopis Scientific American.
On i njegov kolega stavili su komad čokolade na biomimetički jezik i izveli mjerenja topljenja. Na temelju mjerenja podijelili su proces konzumacije čokolade u tri faze: krutu, otopljenu i emulziju, također prenosi časopis, piše N1 Slovenija.
Dakle, što uzrokuje slastan osjećaj u ustima?
Znanstvenici su otkrili da ugodan osjećaj čokolade u ustima ovisi o otpuštanju masnog filma koji prekriva jezik. Soltanahmadi objašnjava: “Važnije od toga koliko masti ima u čokoladi je gdje se nalazi.”
Scientific American smatra da ovo otkriće predstavlja novi smjer slastičara u pripremi slastica. Uvođenjem veće količine masnoće u gornje slojeve čokoladnih slastica i smanjenjem masnoće iznutra mogli bi pripremiti zdraviji desert koji bi se jednako topio u ustima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!