Donosimo jutarnju analizu naše Ive Puljić Šego.
U Saboru je danas rasprava o HERA-i. Nakon što je Vlada odbila izvješće o radu HERA-e za prošlu godinu, bilo je jasno da se ide u smjeru razrješenja članova i predsjednika upravnog vijeća. Iako je dosadašnji predsjednik upravnog vijeća, Danijel Žamboki, podnio ostavku, ona treba biti i formalno prihvaćena, a on razriješen dužnosti da bi se moglo imenovati nove.
Ovo će biti prilika da oporba i vladajući ponovno kritiziraju rad HERA-e i postave sva pitanja, ako se pojavi Žamboki, koji nije bio prisutan na Odboru za gospodarstvo. Ako se danas pojave relevantni ljudi iz HERA-e, bit će to prilika da im se postavi pitanje kako su propustili vidjeti ogroman kriminal u Ini i to kako kriminalna skupina, predvođena HDZ-vim Škugorom, mešetari plinom.
Vjerojatno će se privremeno, na šest mjeseci postaviti v.d., a na novom natječaju birat će se novi članovi upravnog vijeća HERA-e.
Vjerojatno će se idući tjedan razriješiti i hrvatski članovi uprave Ine, koji su gluhi na riječi premijera Andreja Plenkovića da trebaju preuzeti odgovornost i odstupiti. Pozvat će se na članak Zakona o trgovačkim društvima i tražiti otpremnine, koje im Vlada ne želi dati, pa se očekuje da će povesti sudske postupke i tražiti otpremnine koje po osobi iznose milijun ili više od milijun kuna.
Neslužbeno se može čuti, kad je riječ o članovima upravnog vijeća HERA-e, da su oni pomalo razočarani, tvrde i dalje ono što je Žamboki rekao prošli tjedan, da oni nisu mogli znati da se odvija kriminal i da nemaju uvide u pojedinačne ugovore pa nisu ni mogli reagirati niti nešto primijetiti jer im sustav to ne omogućava, što je zastupnicima vladajuće većine bilo potpuno nevjerojatno, da regulatorna agencija nema načina kako nadzirati poslovne procese i kako nisu mogli primijetiti da mala plinara u Vinkovcima troši toliko plina.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!