Donosimo jutarnji komentar naše Nataše Božić.
“Intervju koji je Vanđelić dao u nedjelju u TNT-u izazvao je burne reakcije. Međutim, reakcije vladajućih prvo su se svele na to da otpisuju Vanđelićeve otužbe riječima da se on želi politički angažirati i da je to njegov način da uđe u politiku. Međutim, Vanđelić i dalje nastavlja podcrtavati ono što je rekao u intervju, jučer je ponovno na Facebooku objavio čitav niz odluka Vlade, kako on kaže, štetnih za interese Hrvatske. Tvrdi da se namjerno pumpala vrijednost Ine dok je Vlada istovremeno pregovarala o otkupu Ine.
Navodeći podatke za koje smatra da idu u prilog njegovoj tezi, rekao je i da punih 10 godina postoji tehničko rješenje, cijev, Janafov naftovod kojim se nafta iz Siska može dopremiti u rafineriju u Rijeci i tamo se prerađivati, ali da istovremeno godinama država ne daje uporabnu dozvolu za taj naftovod kako bi Rijeka prerađivala naftu, a nafta se s bušotina u Hrvatskoj vozi u Mađarsku.
Kao i više puta kada se pitalo zašto izvozimo sirovinu, pa uvozimo skuplji proizvod, ministar Ćorić rekao je kako je to poslovna odluka Ine, jučer je pojasnio da same bušotine kod Siska više nisu toliko profitabilne, međutim zanimljiv dio njegove izjave je onaj u kojem govori da hrvatske nafte niti nema…
On je otprilike rekao da su promašene teze o tome da postoje hrvatska nafta ili voda ili plaža jer da je zapravo nafta vlasništvo Ine od trenutka kada je dodijeljena koncesija i kada oni plaćaju nakandu za tu koncesiju.
Zanimljivo je reći da isti ministar ima velikih problema u objašnjavanjima brojnim jedinicama lokalne samouprave zašto se ide na okrupnjavanje vodoopskrbne mreže i zašto neka lokalna poduzeća, koja stanovnicima omogućavaju jeftinu i vrlo kvalitetnu vodu, sada idu u okrupnjavanje koje će za njih značiti veću cijenu vode. Više gradova i općina ne slaže se s načinom na koji Ministarstvo gospodasrtsva vidi gospodarenje vodama.
Ćorićeva izjava implicira puno toga, a ono što je ključno jest da Ustav u članku 52 propisuje da su rudna bogatstva, plaže, morska obala apsolutno vlasništvo Hrvatske. Druga stvar je kako država gospodari njima…
Veliko je pitanje na koji se način Hrvatska koristi svojim rudnim i prirodnim bogatstvima i na kraju, kada sagledamo način kako se to činilo posljednjih 30 godina zaista možemo reći da je Ćorić u pravu i da više nemamo svoju naftu, svoje vode ili svoje plaže nego su oni u rukama stranih koncesionara za mali novac”.
Više u videu:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare