Dok se rane faze ukrajinske protuofenzive protiv ruskih okupatora odvijaju na tlu, stotine ratnih zrakoplova nekih od najvećih ukrajinski saveznika nalaze se na nebu iznad Njemačke, gdje NATO održava svoje najveće zračne "ratne igre" ikada.
Riječ je o “Air Defender 2023” i okuplja 250 ratnih zrakoplova, uključujući 190 borbenih zrakoplova i 10.000 vojnika u vježbama koje su osmišljene kako bi se povećali spremnost i sposobnost Saveza “za zaštitu od napada zrakoplova, dronova i projektila na gradove i kritičnu infrastrukturu”, kako NATO tvrdi u priopćenju.
Iako se vježbe pod vodstvom Njemačke pripremaju već nekoliko godina, trenutak kada Moskva pokreće kaznene zračne napade na ukrajinske gradove kao dio sada već 16-mjesečne invazije šalje pravovremenu poruku, prvenstveno ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Koji zasad nimalo ne popušta pa su samo s 13. lipnjem ispaljene rakete na središnji ukrajinski grad Kryvyi Rih, usmrtivši pritom najmanje 11 osoba i ranivši 28. Još tri su osobe poginule u crnomorskom lučkom gradu Odesi nakon što je Rusija ispalila četiri krstareće rakete “Kalibr”, prema ukrajinskom Operativnom zapovjedništvu Jug, prenosi CNN.
Budući da je ruska invazija započela u veljači 2022., NATO je zabrinut da bi se razaranje koje je Moskva izazvala u gradovima Ukrajine moglo preliti izvan granica te zemlje.
Naime, upravo je ukrajinska težnja pristupanja NATO-u bila motivacija ruskom režimu krenuti s invazijom. Iz Rusije su to prepoznali kao prijetnju svojim granicama, bez obzira što je NATO u svojoj definiciji obrambeni savez. Koji, ako je napadnuta neka njegova članica, uskače i pomaže.
Također, bez obzira što Ukrajina nije članica, NATO joj pomaže od prvog dana. Sad je plan opskrbiti Ukrajinu borbenim zrakoplovima F-16 iste vrste koji sudjeluju u trenutnim ratnim vježbama. Jer, kako smatraju lideri zemalja članica NATO saveza, “invazija Rusije na Ukrajinu učinila je tu obrambenu klauzulu još vitalnijom”.
“Air Defender je neophodan jer živimo u opasnijem svijetu. Dok se suočavamo s najvećom sigurnosnom krizom u generaciji, ujedinjeni smo kako bismo zaštitili naše zemlje i naše ljude”, rekla je glasnogovornica NATO-a Oana Lungescu u izjavi.
Slično razmišlja i američka veleposlanica u Njemačkoj Amy Gutmann.
“Bila bih prilično iznenađena da bilo koji svjetski čelnik ne uzima u obzir što ovo pokazuje u smislu duha Saveza, što znači snagu ovog Saveza, a to uključuje i gospodina Putina.”
General pukovnik i načelnik njemačkih zračnih snaga Ingo Gerhartz imao odlučniji istup, u vojnom stilu.
“NATO-ov teritorij je crvena linija i mi smo voljni braniti svaki njegov centimetar!”
Taj teritorij uključuje pet članica koje sudjeluju u vježbama, a graniče s Rusijom – Norveška, Finska, Estonija, Latvija i Litva. Istovremeno, dvije od njih, Estonija i Latvija, bit će domaćini malih dijelova vježbi.
Ostali sudionici su Belgija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Danska, Francuska, Grčka, Mađarska, Italija, Nizozemska, Poljska, Rumunjska, Slovenija, Španjolska, Švedska, Turska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države, plus kandidati Švedska i Japan.
Borbeni zrakoplovi uključuju američke F-35 stealth mlažnjake i F-15; F-16 iz SAD-a, Turske i Grčke; Eurofighters iz Španjolske i Velike Britanije; njemački Tornado; američki i finski F/A-18; mađarski gripeni; kao i američki mlazni avioni A-10.
To je veliki raspon sudionika i zrakoplova koji bi mogli predstavljati poteškoće u koordinaciji u bilo kojem stvarnom sukobu. Ali analitičari kažu da je to ono što Air Defender čini tako važnim.
“Precizno bilježi gomilu oružanih sustava koje su dizajnirale različite nacije koji bi morali djelovati zajedno kao dio kampanje protuzračne obrane”, rekla je Brynn Tannehill, vojna analitičarka i bivša pilotkinja američke mornarice i dodala:
“To odražava neke od taktičkih problema viđenih u Ukrajini, poput presretanja projektila i taktičke zračne potpore trupama.”
Sveukupno, SAD ima najveći kontingent zrakoplova uključenih u Air Defender 2023, 100 zrakoplova iz 42 različite države, od kojih većina dolazi iz jedinica Zračne nacionalne garde.
Analitičari kažu da korištenje Zračne nacionalne garde, umjesto običnih zrakoplova Zračnih snaga, omogućuje planerima da budu sigurniji kako će vježbe biti izvedene prema očekivanjima.
Dvotjedna NATO vježba završava 23. lipnja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!