Dužnosnici ministarstava unutarnjih poslova šest država regije u srijedu su na Jahorini kod Sarajeva potpisali zajedničku izjavu kojom su se obvezali na jačanje suradnje u zaštiti međudržavnih granica uz ocjenu kako to ima sve veći značaj s obzirom na rastuću migrantsku krizu i terorističke prijetnje.
Na godišnjoj konferenciji posvećenoj posebnom programu zaštite granica kojega provodi Središte za demokratsku kontrolu oružanih snaga (DCAF) iz Ženeve i na kojoj je Hrvatska sudjelovala kao promatrač zajedno sa Slovenijom, Mađarskom, Austrijom i Kosovom, usvojena je izjava na ministarskoj razini u kojoj je istaknuto kako sigurnosni izazovi današnjice predstavljaju opasnost ne samo za stabilnost granica nego su i izravna prijetnja općoj sigurnosti.
U izjavi koju su potpisali predstavnici ministarstava unutarnjih poslova BiH, Srbije, Crne Gore, Moldavije, Makedonije i Albanije izražena je spremnost za upostavu integriranog sustava upravljanja granicama koji bi bio sukladan standardima što ih primjenjuje Europska unija.
Konstatirano je kako je uz zakonsku regulativu za to potrebno stvoriti i tehničke pretpostavke poput učinkovitog mehanizma razmjene podataka o osobama koje prelaze međudržavne granice u regiji. Ocjena je kako će se time učinkovitije suočiti i s prekograničnim i organiziranim kriminalom na području jugoistočne Europe.
Anton Travner, ravnatelj ljubljanskog ureda DCAF-a koji je zadužen za policijsku suradnju u jugoistočnoj Europi, kazao je novinarima kako je “Jahorinska deklaracija” iznimno važna jer će u narednim godinama bitno utjecati na stanje sigurnosti na granicama u regiji.
“Regija je već značajno poboljšala suradnju u upravljanju granicama otkako je 2012. iniciran ovaj program, postoje zajednički centri, ophodnje, razmjena informacija no pri tom je važno zadržati stručnu i političku potporu i za to služe ovakve ministarske konferencije”, kazao je Travner.
Zajedničke operacije koje traju već četiri godine dale su važne rezultate i put od 2012. godine bio je pravi, prenio je Travner ocjene ministara unutarnjih poslova a najavio je kako će DCAF sada pripremiti cjeloviti program granične sigurnosti za regiju. Vršitelj dužnosti ravnatelja Uprave policije Srbije Vladimir Rebić kazao je kako je jasno da je terorizam danas najveća opasnost no on je kombiniran s izazovima migracije i zloporabe azila.
“Ne možemo značajno utjecati na ta zbivanja no u odnosu prema terorizmu možemo napraviti korak naprijed i poduzeti mjere poput razmjene podataka i praćenja osoba koje sudjeluju na ratištima poput onih u Siriji i Iraku”, kazao je Rebić.
Potvrdio je kako se i Srbija suočava s problemom “paradžemata” odnosno nelagalnih zajednica koje okupljalju muslimane iako je taj problem znatno manji nego, primjerice, u BiH s obzirom na sastav stanovništva. Hrvatskoj i Sloveniji na jahorinskoj je konferenciji iskazana posebna zahvalnost zbog kontinuiranog pružanja stručne pomoći državama-članicama DCAF-ova programa zaštite granica.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.