Vučić ima fantastičnu poziciju, ali ne radi dobro za Srbiju

Regija 23. ožu 201714:32 > 14:45
N1

Nataša Kandić, iz Fonda za humanitarno pravo Beograd, gostovala je na N1 Televiziji.

Kandić je komentirala mogućnost da na predstojećim predsjedničkim zborima u Srbiji bude manipulacija. Ističe da nije dobro što će izbore nadzirati mali broj međunarodnih promatrača, ali ni činjenica da su u kampanji stvari postavljene tako da se jedan kandidat bori protiv svih drugih.

“Sada je jedan kandidat ugrožen, a tu sliku stvaraju institucije koje raspaložu svim medijima i koje utječu na stvaranje takvog tona”, upozorava Kandić.

Kandidat Luka Maksimović, poznatiji kao Ljubiša Preletačević Beli, stoji dobro, ocjenjuje, jer je građnima Srbije dosta crnila.

“Mislim da on nudi neko olakšanje, da se s mučnog tona prijeđe na ono što on radi, pa se svi malo bolje osjećaju. On kaže: ‘Ne treba brinuti o Kosovu, Kosovo će se samo vratiti Srbiji’. Svima se sviđa taj način. Taj ton je prihvaćen da se oslobodi od prijetnji i pritisaka”, kaže Kandić.

Ocjenjuje da je izgledna pobjeda aktualnog premijera Aleksandra Vučića, bez obzira na njegovo dizanje tenzija u regiji u prvom redu na Kosovu.

“Bilo je puno takvih događanja, ali ne treba zabrovati da nema niti jednog lidera bivše Jugoslavije koji ima bolju poziciju u EU od premijera Srbije. U njegovoj kampanji sudjeluje Angela Merkel, povezivaju ga s napretkom, s mirom i reformama. U dijelu domaće javnosti stvari stoje drugačuje, ali on je neprikosnoven. On ima fantastičnu poziciju, a što se tiče Srbije, to je nešto drugačuje jer se govori da se napreduje, a protiv toga je puno onih u opoziciji i onog što Vučić radi”, kaže Kandić.

Komentirala je i napad na novinarku Natašu Jeremić, suprugu predsjedničkog kandidata Vuka Jeremića. Podsjetimo, uvrede su stigle iz redova SNS-a, stranke čiji je Vučić član.

Na pitanje je li izborna kampanja obilježena niskim udarcima, odgovara: “Mislim da je kampanja dio dnevnog političkog života u Srbiji, mi stalno imamo kampanje; kampanju da će netko napraviti državni udar, kampanju protiv referenduma, protiv reformske uloge Srbije, stalno je neka kampanja. Vode ih tabloidi koji su dobili moć velikih medija.”

“Jeremieć je pustupila emocionalno, možda nije trebalo izalazi u javnost, to je bilo toliko ružno da je to trebala prepustiti njima”, kaže i dodaje: “Dobro je reagirala, poslje toga se ne može prihvatiti nikakva isprika.”

U želji da s javnošću podijeli zabrinutost u vezi blokade procesa suočavanja s prošlošću od strane donositelja političkih odluka, Koalicija za REKOM danas je u Novinarskom domu održala konferenciju za novinare.

Inicijativa REKOM je jedina civilna inicijativa koja je okupila premijere i predsjednike država u regiji oko ideje da zajednički pokrenu komisiju koja će izraditi popis civila i vojnika koji su izgubili život ili nestali u vezi sa ratovima na području nekadašnje SFRJ.

Kandić kaže da se po tom pitanju sve do 2014. mogao vidjeti napredak, da smo kao civilno društvo uspjeli. Kaže da se do tada u regiji čak vodio dijalog o prošlosti, zahvaljujući i činjenici da su u rješavanje problema bili uključeni premijeri i predsjednici država.

“Napravljen je zajednički dokumet za osnivanje regionalne komisije, ali sad postoje isprike”, kaže Kandić ističući da se sada u Hrvatskoj osniva Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću a slično tijelo formira se i na Kosovu, što, smatra, nema smisla jer je prošlost pokazala da takve komisije nisu učinkovite.

“Riječ je o tome da je učinjeno dovoljno dobrih stvari, da se sada ne smije stati, lideri moraju nešto napraviti da se to nastavi”, upozorava Kandić.

“Žrtava je 35 tisuća, najvećim dijelom iz BiH. Nisu bitna imena već okolnosti stradanja. Naša je ocjena da je pet do 12 i da se mora nastaviti taj posao”, zaključuje srpska aktivistica za ljudska prava.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.