Problemi izbjeglica koji su pristigli u regiju ne prestaju, naime, svjedočenja o nasilnom vraćanju izbjeglica koje ilegalno prelaze granicu s Hrvatskom ne jenjavaju. Ekipa N1 provela je dan na tajnoj lokaciji na marginama Šida gdje se migranti okupljaju.
Dok Fahrad Nuri i njegova obitelj imaju priliku ostati u Srbiji, takvu mogućnost kao rješenje ne vide ostale izbjeglice koje žele život nastaviti u nekoj europskoj zemlji.
“Moja priča je drugačija od ostalih. U mojoj zemlji sam radio pri Ujedinjenim narodima, ali tada je došao rat i zlo talibanizacije”, prisjeća se uz plač Haider, izbjeglica iz Afganistana pa nastavlja: “Tri ili četiri puta su talibani dolazili u našu kuću. Posljednji put oteli su mi dva mlađa brata. Zato moram proći što prije da spasim oca koji je ostao.”
“Sve se drži ispod tepiha potpuno. Na primer jučer je jedan od njih poginuo na pruzi. Drugi je sve to vidio i bio je potpuno u šoku, nije mogao ni govoriti, niti hodati, a kad smo ga odveli u bolnicu vikali su na nas jer dovodimo izbjeglicu. Dali su mu injekciju, ali nije pomogla. Nikoga nije briga, da budemo iskreni”, upozorava Mark, jedan od volontera.
“Hrvatski policajci su mi prvo oduzeli telefon, a onda su me počeli tući palicama. Evo vidite ovo sve su masnice. Najviše me boli zglob”, pokazuje Ali, izbjeglica iz Afganistana.
“Rekao sam im da želim zatražiti azil. Hrvatska je u Europskoj uniji i imam pravo na to. Policajac je rekao naravno, ali čim sam ušao u automobil počeo me udarati baterijskom lampom i vikao da umuknem. Nakon toga su me izbacili na teritoriju Srbije”, kazuje Amin, koji je također morao pobjeći iz Afganistana.
Više pogledajte u prilogu reportera N1 Miodraga Sovilja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.