Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je oslobađajuća presuda za ratnog komandanta bošnjačkih snaga u Srebrenici Nasera Orića dokaz da životi srpskih civila nisu jednako vrijedni kao životi drugih ljudi i da je to znak da će Srbija za pravdu uvijek morati boriti sama. Na presudu Oriću reagirali su i Čović i Dodik.
Vučić je pozvao Srbe da, zbog oslobađajuće presude Oriću ne izgovore nijednu težu riječ susjedima Bošnjacima i da s njima grade prijateljstvo i budućnost.
“Istinu nijedan sud neće moći sakriti”, rekao je Vučić na konferenciji za novinare. ‘Očigledno je da životi Srba nisu vrijedni kao životi nekih drugih ljudi’, dodao je.
“Ali moja uloga, kao predsjednika, je da ne kažem najstrašnije riječi, jer je očigledno da život Slobodana Ilića, Milutina Miloševića i Mitra Savića nisu vrijedni kao životi nekih drugih ljudi, jasno je da srpska suza nema roditelja. Jasno je da ćemo se za pravdu morati boriti mi sami, i da ćemo samo mi biti optuživani’, kazao je.
Presuda kojom je ratni zapovjednik obrane Srebrenice Naser Orić oslobođen optužbi za ratne zločine dodatno će zakomplicirati ionako problematične odnose u Bosni i Hercegovini, ocijenili su u ponedjeljak u Banjoj Luci predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Dodik je istodobno najavio kako će vlasti u tom entitetu sada inzistirati na provedbi referenduma kojim bi odbacili ovlasti Suda i Tužiteljstva BiH i poštivanje presuda koje donosi državni sud.
Čović i Dodik sastali su se kako bi razmatrali trenutačno stanje u BiH, no u istupu pred novinarima dominirali su komentari o presudi kojom je Sud BiH ranije tijekom dana Orića oslobodio optužbi.
Čović je novinarima kazao kako će ta presuda sigurno dodatno zakomplicirati odnose među političkim partnerima u zemlji, jer će doliti ulje na vatru učestalih verbalnih sukoba.
Konstatirao je kako je to još jedna od tema koja će sve vratiti unatrag i potaknuti novi val negativne retorike.
“Previše je tema koje opterećuju rad pravosudnog i sigurnosnog sustava i previše političkog utjecaja”, izjavio je Čović, koji je upozorio kako je i bez toga stanje u zemlji dovoljno komplicirano.
“Objektivno, izuzetno je teška i složena politička situacija”, kazao je predsjedatelj Predsjedništva BiH upozoravajući kako je očevidna potpuna blokada funkcioniranja vlasti u toj zemlji jer u državnom parlamentu ne postoji stabilna vladajuća većina pa je oko bilo kakvog zakonskog prijedloga nemoguće okupiti više od petnaestak zastupnika koji bi to podržali.
Dodik se suglasio s Čovićevom ocjenom stanja u BiH, no ustvrdio je kako je ono u Republici Srpskoj “vrlo dobro i stabilno”.
“Zajednička je ocjena da je došlo do zastoja i potpune paralize u parlamentu BiH, da tamo nema većine i da su tamo procesi vezani za europske integracije u apsolutnom zastoju”, kazao je Dodik.
Za zastoje je okrivio intervencionizam međunarodne zajednice.
“BiH je neuspješna i propala zemlja koja jedino unutarnjim dijalogom može biti deblokirana”, kazao je Dodik zaključivši kako će se bez takvog dogovora BiH definitivno urušiti.
Dodik “sada spreman” za referendum o Sudu i Tužiteljstvu BiH
Po Dodikovim riječima BiH je “trula i propala zemlja koja širi trulež”, a kao dokaz za takvu tvrdnju poslužila mu je presuda Oriću koju je komentirao uz neskrivene aluzije na bošnjačku nacionalnost predsjedatelja sudskog vijeća koje je sudilo Oriću.
“U Sarajevu musliman sudi muslimanu za zločine nad Srbima i to je dovoljno da ga se (Orića) oslobodi”, bila je Dodikova opservacija o radu Suda BiH.
On smatra kako se tom presudom promiče praksa po kojoj je “dopušteno da musliman ubije Srbina kao u vrijeme Otomanskog imperija” odnosno kako se vratilo vrijeme “kadija te tuži, kadija ti sudi”.
Pozvao je sve Srbe koji rade u Sudu i Tužiteljstvu BiH da ih napuste i dođu raditi u RS jer je ishod suđenja Oriću točka preko koje se ne može prijeći.
Odgovarajući na novinarska pitanja Dodik je potvrdio kako je sada spreman odlučno zagovarati provedbu referenduma u RS o državnom sudu i tužiteljstvu.
Odluku o organiziranju takvog referenduma entitetski parlament donio je još 2015. i to upravo na poticaj Dodikova Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
Iz nejasnih razloga odluka više od dvije godine nije objavljena u Službenom glasniku RS, a to je učinjeno tek prošlog tjedna. Prije toga je pak Dodik osobno izjavio kako sada nije vrijeme za provedbu referenduma jer o tome ne postoji jedinstvo unutar RS te da će odluka o tome biti suspendirana.
Nagađalo se kako je to izjavio pod pritiskom međunarodne zajednice jer je njegovo ranije inzistiranje na referendumu bilo jedan od razloga da ga američka administracija sankcionira i zabrani mu putovanje u SAD.
Nakon objave odluke o referendumu u Službenom glasniku RS počeo je teći zakonski rok od 45 dana za njegovu provedbu pa bi se po tome on trebao organizirati oko 15. studenog.
Takav referendum nema uporišta u zakonima i Ustavu BiH.