Službeni Beograd i dalje se ne oglašava povodom zahtjeva iz Zagreba - da povuče zakon, prema kojem je Srbija nadležna i za procesuiranje ratnih zločina počinjenih na prostoru Hrvatske, budući da Vlada RH smatra da taj zakon "iskače iz pravnih okvira Europkse unije". smatraju da "iskače iz pravnih okvira Evropske unije".
U pregovaračkom timu Srbije, ocjenjuju da to može više biti politički nego pravni uvjet.
Nakon hrvatskih eurozastupnika i službeni Zagreb zatražio je da Srbija promijeni zakon po kojem može suditi za ratne zločine na teritoriju bivše SFRJ, bez obzira na državljanstvo počinitelja ili žrtve, kao uvjeti za pristupanje Europskoj uniji. Šefica pregovaračkog tima Srbije kaže da izmjena ovog zakona ne može biti uvjeta za početak pregovora.
Pravnici ocjenjuju da je nadležnost srpskog Tužiteljstva za ratne zločine utvrđena ovim zakonom nije neuobičajena u europskoj praksi.
“Ovdje govorimo o univerzalnoj nadležnosti. Naročito kada se govori o ratnim zločinima, mislim da je u interesu svih zemalja i u regiji i u Europi da se na bilo kojem mjestu sudi onima koji su počinili ratne zločine”, smatra Milan Antonijević.
Iako je šefica srbijanskog pregovaračkog tima za pregovore s Europskom unijom (EU) Tanja Miščević kazala je u petak kako se nada da će zahtjev Hrvatske za promjenu zakona u Srbiji o procesuiranju ratnih zločina “biti riješen bez većih problema” dodavši da na putu ka europskim integracijama može biti i političkih uvjetovanja, iz Vlade Srbije nema službenih reakcija na poruke iz Zagreba.
U Ministarstvu pravde nisu željeli da komentirati zahtjeve koji stižu iz Hrvatske, samo su za N1 kratko rekli da za sada nisu planirane izmjene zakona.
Više informacija u prilogu Đorđa Naskovića.