Šarec: "Moja lista može pobijediti Janšinu"

Regija 30. svi 201811:34 > 11:36
Matija Habljak/PIXSELL

Iako neke ankete zadnjih dana pokazuju pad njegova predizbornog rejtinga, gradonačelnik Kamnika i nekadašnji stand-up komičar Marjan Šarec nada se da bi ga rezultat na nedjeljnim parlamentarnim izborima mogao dovesti do položaja mandatara za sastav buduće slovenske vlade.

“Još uvijek smatram da naša stranka može pobijediti. Napravit ćemo sve da se to dogodi i da sastavimo vladu političkog centra, normalnu vladu koja je usmjerena u budućnost, a ima poštovanje prema našoj prošlosti”, kazao je u razgovoru 40-godišnji diplomirani glumac i nekadašnji komičar koji se prije 6 godina počeo baviti politikom i kandidirao na lokalnim izborima za načelnika gradića u podnožju Alpa.

“Politika me oduvijek zanimala, političke događaje pratim od svoje desete godine, a da nisam primljen na kazališnu akademiju, vjerojatno bih bio upisao i studirao na fakultetu političkih znanosti”, kazao jer Šarec u razgovoru za list “Žurnal”, opisujući svoj razvojni put, od novinarskog rada na javnom radio servisu, preko stand-up komedija i imitacija političara, pa i svojih sadašnjih političkih konkurenata kao što su Janez Janša i Karl Erjavec.

“To da sam se na kraju našao u politici čudno je samo onima koji me ne poznaju”, kazao je Šarec, dodavši da je praktična iskustva iz politike stekao na lokalnoj razini, a želi ih primijeniti i na državnoj i politički “normalizirati” Sloveniju.

Šarec je na lanjskim predsjedničkim izborima na opće iznenađenje ušao u drugi krug i tijesno izgubio od Boruta Pahora, a predstavlja se kao “novo lice” na političkoj pozornici koje će promijeniti način djelovanja, dovesti do smjene političkih generacija i pokazati da politika može biti učinkovita, a ne samo djelatnost temeljena na mrežama i klijentelizmu.

Politička polarizacija u Sloveniji od njezina nastanka kao samostalne države odvija se na tradicionalnoj liniji klerikalci-liberali iz početka 20. stoljeća, a osnažena je i ideološkim suprotnostima iz Drugog svjetskog rata, čemu bi se Šarec kao eventualni premijer suprotstavio.
Ankete pokazuju da će Šarčevoj listi u nedjelju najopasniji konkurenti biti Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše i Socijalni demokrati (SD) Dejana Židana, čije se djelovanje ne uklapa u politički koncept “sredine” koji zastupa gradonačelnik Kamnika.

“Janšina i Židanova stranka dvije su strane istog novčiča. Pogledajte rasprave na twitteru njihovih juniorskih sekcija, Židanov pomladak se pali na Tita, a za Janšine pristaše se čini da bi im bilo draže da su 1945. godine pobijedili slovenski domobrani, a ne partizani”, kazao je za “Žurnal” Šarec, dodavši da bi takve politike izbjegavao.

Kao potencijalnog koalicijskog partnera ako pobijedi ili bude među vodećima u slovenskoj politici iduće 4 godine vidi odlazećeg premijera Miru Cerara i njegovu Stranku modernoga centra (SMC) za koju je, kako kaže, i glasovao na izborima prije 4 godine iako je – dodaje – zamjerio Ceraru što nije uspijevao disciplinirati svoje koalicijske partnere, Erjavca i Židana.

Šarec pomalo koketira i s konzervativnim i desnici orijentiranim biračima, ali i s lijevim elektoratom.

Tako kaže da bi zbog potencijalne migrantske krize ojačao prisutnost vojske i policije na granici s Hrvatskom, rado govori da u crkvi često čita evanđelje i da njegove dvije kćerke redovito u crkvi pohađaju vjeronauk, dok lijeve birače nastoji privući razmišljanjima da bi u Sloveniji eksperimentalno uveo univerzalni temeljni dohodak i više pravičnosti za pristup zdravstvenim uslugama za sve.

Šarec tvrdi da se 30 posto slovenskih birača za to za koga će glasovati odlučuje u zadnji trenutak, “na putu od stana do birališta”, da je tako nekad glasovao i sam i da računa da će mu upravo ti birači u nedjelju dati prednost.

Obećava “normalnost” i “red” u kojemu i u politici svatko mora znati svoje mjesto i zadaću, a kritičan je prema prepirkama koalicijskih partnera u javnosti, što se događalo pod Cerarovom vladom i “besplodnim” raspravama u parlamentu koje traju satima.

“Mene u Kamniku kao gradonačelnika znaju kritizirati kao diktatora, ali nisam diktator nego jednostavno tražim da se neke stvari provedu kako treba. Ako netko ne radi kako treba, onda ga je potrebno smijeniti”, kazao je Šarec za “Žurnal”, dodavši da bi takav način uveo i u vladu ako postane premijer.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.