Uhićena i osma osoba zbog genocida u Srebrenici

Regija 18. ožu 201508:06 > 08:08
EPA/Valdrin Xhemaj

Srpski tužitelji potvrdili su da je Srbija provela prva uhićenja ljudi koji su osumnjičeni za zločin u Kravicama u vezi s genocidom počinjenog u Srebrenici u srpnju 1995.

Srpska policija prvotno je uhitila sedam muškaraca optuženih za sudjelovanje u ubijanju više od tisuću muslimana u skladištu na periferiji Srebrenice, dok je osmi bio u bijegu. Iza 12 sati za N1 je potvrđeno u Tužiteljstvu za ratne zločine u Srbiji da je i osmi osumnjičenik uhićen.

Posmrtni ostaci ubijenih identificirani su u masovnim grobnicama na više lokacija, među kojima su Glogova 1 i 2 i Ravnice.

“Profesionalno izvedenom akcijom pripadnika MUP-a Srbije, sedam osumnjičenih – N.M, A.G, M.B, A.D, B.M, J.P i D.P, sprovedeno je u Tužiteljstvu”, piše u priopćenju Tužiteljstva za ratne zločine.

Jedan od uhićenih, kako je objavila agencija AP, je i bivši zapovjednik jedne od jedinica u Specijalnoj brigadi policije MUP-a Republike Srpske Nedeljko Milidragović koji je imao nadimak “Neđo Kasapin”.

Tužiteljstvo je donijelo naredbu za provođenje istrage protiv bivših pripadnika Centra za obuku “Jahorina” u sastavu Specijalne brigade MUP-a Republike Srpske, zbog sumnje da su u Srebrenici, na lokalitetu Kravice, počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Tanjug/AP/Sulejman Omerbašić

Tužiteljstvo i MUP tragaju za još nekoliko osoba za koje se pretpostavlja da su u susjednim zemljama.

U Srebrenici je ubijeno više od 8.000 bosanskih muslimana od strane srpskih vojnih jedinica. Srbija sudi ljudima koji su skupinu zatvorenika iz Srebrenice odvojili iz skupine i ubili. Tek 2011. uhićen je i Ratko Mladić koji je bio zapovjednik Vojske Republike Srpske (VRS) te je predan Međunarodnom sudu u Haagu.

Tužiteljstvo BiH: Čestitamo srpskom tužiteljstvu i policiji

Tužiteljstvo BiH uputilo je danas izraze podrške kolegama u Srbiji za uspješnu provedenu akciju u kojoj je uhićeno 8 osoba, osumnjičenih za ratne zločine u Srebrenici. Akcija je, navode iz Tužiteljstva BiH, “izravan rezultat suradnje dvaju tužiteljstava i glavnih tužitelja, a u okviru koje je vršena razmjena informacija, saznanja i dokaza o osobama osumnjičenim za ratne zločine u Srebrenici, a koje se nalaze u Srbiji i imaju državljanstvo te zemlje”.

“Uspješnom suradnjom kolege u Srbiji su identificirali i locirali počinitelje ratnih zločina, te je rano jutros, u više gradova diljem Srbije, lišeno slobode ukupno 7 osumnjičenih osoba.

Tanjug/AP/Sulejman Omerbašić

Za vrijeme trajanja aktivnosti glavni tužitelji Salihović i Vukčević bili su u stalnom kontaktu i koordinaciji. Više osoba osumnjičenih za ovaj zločin, ranije je procesuirano u predmetima Tužiteljstva BiH, a protiv određenog broja osoba istraga je još u tijeku. U okviru suradnje i pružanja pomoći kolegama iz Srbije, predstavnici obitelji žrtava ratnih zločina, u svojstvu oštećenih, dali su suglasnost pravosuđu Srbije za procesuiranje ovih osumnjičenih, što predstavlja jasan znak povjerenja i suradnje.

Tanjug/AP/Sulejman Omerbašić

Tužiteljstvo BiH upućuje kolegama u Srbiji punu podršku u radu na procesuiranju ovog predmeta i upućuje čestitke tužiteljstvu i policiji za uspješno i profesionalno realiziranu akciju lišenja slobode osumnjičenih na području Srbije.

Suradnja dvaju tužiteljstava nastavlja se i dalje, u pravcu procesuiranja ostalih počinitelja ovog i drugih ratnih zločina, u kojima je potrebna suradnja dvaju tužiteljstava za uspješno otkrivanje i procesuiranje počinitelja”, stoji u priopćenju koje potpisuje Boris Grubešić, glasnogovornik Tužiteljstva BiH.