U Tužiteljstvu za ratne zločine Srbije saslušano je svih osam osumnjičenih za ratne zločine u Kravici. Za njih je zatažen pritvor od 30 dana zbog mogućnosti bijega, utjecaja na svjedoke i uznemirenja javnosti. Očekuje se da će odluku o tome sud donijeti najkasnije u petak ujutro.
Dok čekamo odluku suda, evo još jednog podsjećanja na zločin u Kravici.
U hangarima u Kravici u jednom danu ubijeno je više od tisuću Bošnjaka. Zločin u zemljoradničkoj zadruzi Kravica jedan je od najsurovijih počinjenih u proteklom ratu.
“Ja sam se odlučio da bježim, neka me radije metak ubije nego da patim, da me kolje tu. Iz hangara počeo sam bježati preko rijeke, tamo je jedna livada bila. Počeli su pucati za mnom tako da sam uspio pobjeći iz tih hangara u šumu“, rekao je zaštićeni svjedok.
Preživjelih je nekoliko. Danas svjedoče o strahotama Kravice.
“Bilo je dosta naših zarobljenih ljudi, non stop su dovodili grupe iz šume i vršili strijeljanje. Bio je sa mnom školski prijatelj, on je tu stajao i jedan srpski vojnik mu je pucao rafal po nogama i on je pao. Nakon toga je drugi vikao što ste ranili dijete, treba mu pomoći. Došla su dvojica srpskih vojnika i odnijeli su ga iza hangara. Nikad se više to dijete nije javilo“, kazao je zaštićeni svjedok.
Posmrtni ostaci ubijenih pronađeni su u masovnim grobnicama na više lokacija, a sahranjeni su u memorijalnom centru Potočari, zajedno s ostalim žrtvama srebreničkog genocida.
“Svakog dana, kada bi uhitili desetak, petnaest možda, mi svi ne bismo doživjeli da uhite sve one koji su odgovorni za genocid”, izjavio je načelnik općine Srebrenica Ćamil Duraković.
Jučerašnja uhićenja za zločin u Kravici dokaz su, kaže tužitelj za ratne zločine Srbije, da se veliki broj onih koji su činili zločine u BiH danas nalazi u Srbiji.
“Po mojoj nekoj procjeni ima najmanje 300. Onda sam bio izložen kritici kako sam mogao tako nešto izgovoriti. Nakon toga sam rekao, ja sam bio skroman, ne 300 nego tri tisuće. Prema tome ovo je jedan od dokaza”, rekao je tužitelj za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević.
Moguća optužnica i suđenje osumnjičenima za zločin u Kravici bila bi prvo služeno priznanje žrtava genocida u Srbiji, čime bi naglašava Nataša Kandić, bila ispravljena neprada prema žrtvama.
Bez obzira na to što nijedan predsjednik Srbije nije zločin u Srebrenici javno nazvao genocidom, očekivana optužnica i presuda optuženim za zločine u Kravici biće prvo službeno priznanje žrtava genocida u Srbiji. Ovo suđenje je prilika da se ispravi nepravda prema obiteljima žrtava i da se priznaju žrtve genocida.
Zločin u Kravici počinjen je 13. srpnja 1995. godine. Na taj dan, prije dvije godine majke Srebrenice da bi položile cvijeće na mjestu strijeljanja prerezale su ogradu i probile kordon policije. Zbog toga im se danas sudi.