U Beogrdu je održan dvanaesti u nizu građanski prosvjed protiv vlasti predsednika Srbije Aleksandra Vučića, i njegove Srpske napredne stranke (SNS), pod parolom 'Jedan od pet milijuna'. Prosvjednici su zatražili i ostavku ministra zdravstva Zlatibora Lončara.
Odlazak ministra Zlatibora Lončara zatražen je zbog općenito loše situacije u zdravstvu, ali poglavito zbog ovotjednog posjeta predsjednika Srbije Aleksandra Vučića sa suradnicima i medijskim ekipama sterilnom bloku hematoonkologije u kojem se liječe teško oboljela djeca. Posjet je realiziran uz veliku medijsku pompu i usred službene zabrane posjeta svim bolnicama zbog epidemije gripe.
Taj Vučićev posjet posljednjih je dana u središtu kritike na društvenim mrežama i u pojedinim medijima koji mu nisu skloni, a on se – među ostalim – pravdao željom jednog oboljelog dječaka i njegove majke da se fotografira s predsjednikom države.
“Zamislite kako bi izgledale društvene mreže i što bi mi rekli da sam rekao da se neću slikati s djetetom”, uzvratio je Vučić na kritike i ocijenio kako bi mu rekli da je “đubre ili bezosjećajni skot”.
Uz zahtjev za smjenu ministra Lončara predsjednik Sindikata liječnika i farmaceuta Srbije Rade Panić poručio je da ministar i njegove kolege liječnici u Institutu za majku i dijete nisu smjeli dopustiti posjet Vučiča sterilnom bloku te bolnice i da to smatraju zlouporabom provedenom u svrhu “političke kampanje”.
Panić je upozorio da nije bio poštovan niti jedan od medicinski protokola kojima se štiti zdravlje teško oboljele djece.
Čelnik Sindikata liječnika i farmaceuta Srbije istaknuo je “da Srbiji prijeti kolaps kompletnog sustava, a zdravstvo i prosvjeta su na rubu” da prestanu funkcionirati.
Psiholog Žarko Trebješanin obratio se prosvjednicima prije početka mimohoda navodeći da uz zahtjeve za smjenom Vučića stižu i pitanja tko će ga naslijediti.
Nama ne treba veliki vođa i veliki tata koji će nas, tobože, štititi i voditi za ruku, poručio je Trebješanin i rekao kako “nije bitan vođa, već djelotvoran sustav koji je će služiti građanima”.
“Mi, jednostavno, nećemo da nas bilo tko jaši i zato smo na ulici, jer nam je dozlogrdio kult vođe”, rekao je Trebješanin i sugerirao da je jedna od najvažnijih zadaća u preustroju srbijanskog društva “izgradnja građanske svijesti”.
“Nije Ustav krpa da ga šutiraš”
Na platou su bili postavljeni štandovi na kojima građani mogli potpisati ‘Sporazum s narodom.
Okupljeni su nosili brojne transparente na kojima je, između ostalog, pisalo “Sloboda se osvaja na slobodnim izborima”, “Nije Ustav krpa da ga šutiraš”, “Mi smo uz narod, ne uz sadašnje i bivše lopove” i slično.
Prosvjedna šetnja je krenula drugim putem u odnosu na prethodnih jedanaest subota – Uzun Mirkovom, pored Kalemegdana, Brankovom, prema Terazijskom tunelu, koji će, kako je najavljeno, izlijepiti Vučićevim lažima, pa dalje pored Skupštine i RTS-a.
Kako je javila reporterka N1, ovaj put na prosvjedu nije bilo lijevog bloka.
Potpredsjednica Demokratske stranke i vijećnica u Skupštini Vršca Dragana Rakić priopćila je večeras da je osnovana Asocijacija slobodnih vijećnika, koju zasad čini 687 vijećnika lokalnih samouprava diljem Srbije, a posvetit će se borbi protiv režima Aleksandra Vučića.
Večerašnji, 12. prosvjedni mimohod, imao je drukčiju stazu u odnosu na prethodnih jedanaest subota.
Prosvjednici su u Terazijskom tunelu, koji prolazi ispod središta grada, priredili performans lijepeći plakate i simbolički otvarajući “tunel laži Aleksandra Vučića”.
Zalijepljene su, među ostalim, Vučićeve izjave počevši od 2012. godine poput “Jedini koji ne vrijeđa nikoga, jedini koji ne govori loše, koji ne govori o drugima, to sam ja”, “U predstojećim reformama umirovljenici neće platiti nijedan jedini dinar” i druge.
Uz državne zastave, prosvjednici su nosili transparente “Alek super si, ajd’ sad idi”, “Laži, poniženja i pljačka nisu budućnost Srbije”, “Ko troši naše mirovine”, a na čelu povorke bio je uobičajeni transparent “1 od 5 milijuna”.
Prosvjednicima je i ove subotnje večeri bio ponuđen na potpis dokument ‘Sporazum s narodom’, koji je oporba udružena u Savez za Srbiju (SZS) usvojila prije dva tjedna, a potpisivali su ga u dva primjerka – jedan ubacivali u kutije, a drugi zadržali kako bi “ubuduće uvijek mogli kontrolirati” obećanja oporbe ako dođe na vlast.
Prvi skup građana i prosvjedni mimohod organiziran je u Beogradu 8. prosinca nakon premlaćivanja predsjednika Ljevice Srbije Borka Stefanovića uoči oporbee tribine u Kruševcu.
Prosvjed je nazvan ‘Stop krvavim košuljama’, a nakon što je predsjednik Vučić poručio prosvjednicima da on neće udovoljiti njihovim zahtjevima ni ako ih na ulice “iziđe i pet milijuna”, te da “mogu dobiti samo izbore”, prosvjedi su nastavljeni pod sloganom ‘1 od 5 milijuna’ i u međuvremenu se proširili na pedesetak gradova Srbije.
Večeras se prosvjedovalo i u Jagodini, Prokuplju, Kragujevcu, Brusu te drugim gradovima, a prosvjednici su, pozivajući sugrađane da im se pridruže, istaknuli i niz zahtjeva za smjene lokalnih vlasti.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u međuvremenu, u svojstvu šefa države, vodi kampanju “Budućnost Srbije” obilazeći administrativne okruge i općine diljem zemlje, što oporba i građani vide kao protutežu građanskim prosvjedima i početak stranačke kampanje za izvanredne parlamentarne izbore koji su neslužbeno najavljeni, a čine se sve izvjesnijima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram