Komšić: Vladavina zakona i građanska država jedini način izlaska BiH iz kriza

Regija 22. kol 201911:40 > 11:41
Ilustracija

"Trenutačna politička kriza u kojoj se nalazi BiH nije ni prva niti posljednja takve naravi, no jedini način da se iz nje izađe i da se ovakve situacije ne ponavljaju je striktno pridržavanje ustava i zakona i ustroj građanske države u kojoj će svaki glas vrijediti jednako"

Ocijenio je to predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić u intervjuu za banjolučki list “Glas Srpske” od četvrtka.

Nakon što je u utorak propao još jedan pokušaj da se u Predsjedništvu BiH imenuje kandidat za novog predsjedatelja Vijeća ministara BiH i ujedno nađe recept po kojemu bi država nastavila provodi reforme koje je bi je približile članstvu u NATO-u, Komšić je kazao kako je isključivi krivac za tu krizu srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, istaknuvši kako ni pod koju cijenu neće popustiti Dodikovim ucjenama i nastojanjima da blokira put zemlje ka NATO-u.

“Pravo je pitanje tko proizvodi tu krizu. (To su) oni koji nepoštivanjem zakona i odluka institucija BiH žele voditi političke procese u državi. To nije moguće nigdje, pa nije ni u BiH. Ako bi se ovo što se sada događa moglo nazvati najvećom krizom, postavlja se pitanje kako bismo sutra mogli nazvati stanje u kojem se politički procesi vode izvan poštivanja zakona i odluka institucija. To je gore od ‘najveće krize’. Neću dopustiti da je to jedini način da se izađe iz ‘najveće krize'”, kazao je Komšić.

Predsjedatelj Predsjedništva BiH konstatirao je kako je Predsjedništvo BiH jedino ovlašteno voditi vanjsku politiku države pa tako i donositi odluku o usvajanu Godišnjeg nacionalnog plana reformi (ANP), bitnog za približavanje NATO-u, te da Dodik može biti protiv ali ne može osporiti raspravljanje i odlučivanje o integracijskim procesima prema NATO-u u državnom vrhu. 

Dodik je pak nešto ranije u intervjuu za Televiziju Republike Srpske (RTRS) kazao kako će on ustrajati na tome da BiH ne može biti članica NATO-a te da “nema te cijene” koju u RS-u na bi bili spremni platiti da bi tako i ostalo, čak i ako će to značiti da novo Vijeće ministara BiH uopće neće biti formirano. Dodik je kazao i kako bi zapravo cijelu BiH trebalo podijeliti na tri države s etničkim predznacima, a onda među njima uspostaviti suradnju.

Komšić je pak neizravno polemizirajući s Dodikom kazao kako se on odlučno zalaže za građansku BiH i načelo “jedan čovjek – jedan glas” te da od te ideje nikada neće odustati.

Na pitanje o tome je li to udar na ustavni ustroj BiH Komšić odgovara da mu zapravo godi kada ga za to optužuju oni “koji se 20 godina ne bavi ničim nego tim”, aludirajući na optužbe na njegov račun koje stižu iz HDZ-a BiH. U toj stranci inzistiraju na izmjenama izbornog zakona kojima bi se de facto uvela izborna jedinica s hrvatskom većinom.

Za Komšića su takvi zahtjevi neprihvatljivi pa jedini način opstanka BiH vidi u njenom ustroju kao građanske države.

“To je politička ideja za koju živim i od nje nikada neću odustati. Osim što je u skladu sa zapadnoeuropskim uređenjem, osim što to izričito nalaže Mišljenje Europske komisije, kao i presude Europskog suda za ljudska prava, to je i civilizacijska vrijednost. Demokracija je vladavina većine. Dosta je više tih izlizanih fraza o preglasavanju. Da bi nešto bilo izglasano, nešto mora biti i preglasano. A što se tiče tih optužbi, milo mi je bilo gledati da mene za udar na ustavnu strukturu optužuju oni koji se dvadeset godina u politici ne bave ničim drugim nego time. Pozvao sam se na presude Europskog suda za ljudska prava u kojima jasno stoji to u kojem pravcu se trebaju izvršiti izmjene ustava (od etničkog ka građanskom), a onda se digla ‘kuka i motika’ na mene. Čuo sam i to da zazivaju pomoć OHR-a da ih brani od mene. Pa zamislite tog apsurda”, kazao je Komšić.