U Kanjiži i Čačku u dva dana ubijeno je devetero ljudi. N1 istražuje zašto sustav ne uspijeva spriječiti slučajeve obiteljskog nasilja?
Činjenica da je Rade Šefer, počinitelj masovnog ubojstva kod Kanjiže, uhićen zbog napada na vjenčanju pa ponovno pušten, pokreće pitanje zašto sustav ne uspijeva da prepoznati, a samim time i spriječiti ovakve zločine? Kao i prije dve godine, poslije tragedije u Velikoj Ivanči kada je ubijeno 13 osoba, najavljuju se promjene u zakonima i šire društvene akcije.
Je li tragedija u Kanjiži mogla biti spriječena? Ovaj slučaj ponovno je ukazao na neefikasnost sustava, kaže Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra i dodaje da su institucije morale postupati po službenoj dužnosti.
“Kod nas ne postoji pravilo koje je jasno i obvezujuće za sve predstavnike institucija, ne samo MUP-a, već i centar za socijalni rad, liječnike… Treba se provjeriti koliko je situacija nasilja koje prijavljuju članovi obitelji – žena, djca, stare osobe – ozbiljna i kakve ima karakteristike”, kaže Ignjatović.
Statistika je poražavajuća – Srbija se nalazi u europskom vrhu po broju ubijenih žena. Prema podacima Autonomnog ženskog centra, u Srbiji se dogodi i do četiri puta više ubojstava nego u Velikoj Britaniji ili Španjolskoj. Visoka stopa ubojstava žena zabilježena je i u regiji, a posebno u Hrvatskoj koja je zbog svojih loših zakonskih rješenja čak i dobila “packe” iz Bruxellesa, pa će biti prisiljena mijenjati svoje zakonodavstvo.
Opširnije u prilogu Nikole Radišića: