Misija Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini i Međunarodna organizacija za migracije (IOM) upozorili su petak kako bi humanitarni problemi u toj zemlji izazvani migrantskom krizom mogli značajno eskalirati jer migranti nema najnužniji smještaj dok vlasti odlučuju zatvarati postojeće prihvatne centre.
Vlasti Unsko-sanske županije su sredinom tjedna odlučile zatvoriti kamp “Bira” u Bihaću a migrante koji su tamo boravili prebacile u improvizirani prihvatni centar “Lipa”, dvadesetak kilometara od grada.
Misija UN-a je izrazila zabrinutost tim činom, posebice stoga što za dio migranata tamo nije bilo mjesta.
“Prihvatni kamp ‘Lipa’ već popunjen i nije opremljen za zimske uvjete. Prihvatni kapaciteti u Sarajevu su također popunjeni. Kako se zimsko razdoblje približava i temperature padaju, stotine izbjeglica, migranata i tražitelja azila u BiH se suočavaju s uskratom pristupa sigurnim smještajnim objektima”, stoji u priopćenju voditeljice misije Ingrid MacDonald.
Dodaje da će ovo dovesti do smanjenja kapaciteta nužnih za kontroliranje širenja koronavirusa i ugroziti poštivanje preventivnih mjera, što će rezultirati povećanjem zdravstvenih rizika za migrante, tražitelje azila ali i za širu zajednicu.
Od vlasti u BiH zatražili su da stoga ne zatvaraju prihvatni centar “Miral” u Velikoj Kladuši što je također najavljeno, odnosno da to ne čine sve dok se ne osiguraju druge prikladne lokacije.
Voditelj misije IOM-a Peter van der Auweraert u petak je ocijenio kako je zatvaranje “Bire” “nehumani čin” koji samo može pogoršati stanje.
#related-news_0
“To će samo povećati broj ljudi koji već spavaju na ulicama Bihaća i oko njega”, izjavio je Van der Auweraert opisavši trenutačno stanje “vrlo mračnim”.
Procjena je IOM-a kako je nakon zatvaranja “Bire” najmanje 350 migraata ostalo bez smještaja jer za njih u “Lipi” nije bilo mjesta.
Njima treba pribrojiti još oko dvije i pol tisuće migranata koji spavaju u parkovima, šumama i napuštenim zgradama jer za njih nije bilo mjesta ni prije zatvaraja “Bire”.
Procjenjuje se kako u BiH boravi najmanje osam i pol tisuća ilegalnih migranata, a u IOM-u kažu da je preko te zemlje u protekle dvije i pol godine na putu ka Europskoj uniji prošlo njih najmanje 55 tisuća.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.