UDIK: U Sarajevu zabranjeno odavanje počasti žrtvama Oluje

Regija 01. kol 201516:24 > 16:27
ANADOLIJA

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) oštro osuđuje zabranu mirnog okupljanja ispred zgrade ambasade Republike Hrvatske u Sarajevu, a čiji je skup prijavio UDIK, u povodu obilježavanja 20. godišnjice stradanja Srba u vojnoj operaciji „Oluja“.

Zabranu okupljanja je kako se navodi u priopćenju UDIK-a donijelo Ministarstvo unutarnjih poslova Kantona Sarajevo – PU Centar Sarajevo, a skup koji je zakazan za ponedjeljak 3. kolovoza za cilj je imao odavanje počasti nastradalima u „Oluji“ te podsjećanje javnosti na zločine Hrvatske vojske prema civilnom srpskom stanovništvu koje Republika Hrvatska danas s ponosom slavi, stoji u priopćenju  UDIK-a.

Zabrana skupa je najgora i najstrašnija slika koju možemo poslati iz Sarajeva, a želja je bila nešto sasvim drugo, ocjenjuje UDIK.

Ovo je, kaže se u priopćenju, i “dokaz solidariziranja s politikom koju vodi Republika Hrvatska, a koja ima za cilj diskriminaciju i veličanje odgovornih za ratne zločine nad srpskim civilnim stanovništvom u Hrvatskoj”.

Iz UDIK-a podsjećaju da je sloboda okupljanja zajamčena članom 11. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda te navode da Ministarstvo unutarnjih poslova Kantona Sarajevo selektivno zabranjuje skupove i krši slobodu na mirno okupljanje.

Zabraniti mirno okupljanje je nešto što se ne radi u demokratskom društvu a naročito ne u društvu koje je doživjelo sličnu sudbinu, kaže se u saopćenju UDIK-a.

Nadalje se navodi kako je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović iskazala solidarnost prema žrtvama genocida u Srebrenici, a sada na ovaj način institucije u Sarajevu iskazuju podršku hrvatskoj politici.

Unatoč zabrani o okupljanju, UDIK će u ponedjeljak 3. kolovoza uputiti pismo predsjednici Republike Hrvatske i još jednom je pozvati na odgovornost i distanciranje od zločina počinjenih u ime Republike Hrvatske.

Njeno (ne)distanciranje će imati dugotrajne posljedice na odnose u regiji, ali i ozbiljno shvaćanje hrvatskog poimanja zapadnog Balkana na putu prema EU, stoji na kraju priopćenja UDIK-a.