Bosna i Hercegovina nastavlja bilježiti rast dnevnog broja novozaraženih koronavirusom pa je tako u četvrtak potvrđeno 1338 novih slučajeva, dok je 28 ranije zaraženih osoba preminulo u protekla 24 sata, čime je epidemija u toj zemlji dospjela vrlo blizu brojki iz jesenskog vala.
Tako visok dnevni broj novozaraženih posljednji je put registriran 25. studenog prošle godine, kada je potvrđeno nešto više od 1500 slučajeva, a nakon toga su brojke počele padati, da bi od 20. veljače ove godine ponovo došlo do snažnog rasta.
Za pretpostaviti da mnogi zaraženi nisu registrirani
Do brojke od 1338 novozaraženih u četvrtak došlo se nakon što je testirano nešto više od 4500 uzoraka. Profesor Medicinskog fakulteta u Zagrebu Stjepan Orešković kazao je za televiziju N1 kako je u slučaju BiH najveći problem činjenica to što je iznimno veliki postotak zaraženih među testiranima. Ukazao je na analize iz kojih proistječe kako je, primjerice, 8. ožujka u BiH udio pozitivnih među testiranima bio iznad 70 posto. U Hrvatskoj je ta brojka istodobno bila ispod 10 posto.
“WHO je postavila kriterij koji ukazuju da je pandemija pod kontrolom ako je broj onih kod kojih prilikom testiranja ustanovimo da postoji infekcija ispod pet posto. Kod vas (u BiH) su te brojke nekoliko puta više, čak gledajući neki međunarodni izvor, nisam mogao vjerovati da je to moguće uopće, toliki visoki postotak”, kazao je Orešković.
Dodao je da je opravdano pretpostaviti da je u BiH veliki broj zaraženih koji kao takvi uopće nisu registrirani.
Zbog naglog širenja zaraze u Sarajevskoj županiji će za vikend uslijediti “mini zaključavanje”, jer će na 48 sati biti zatvoreni ugostiteljski objekti i trgovinski centri. Ugostitelji u glavnom gradu BiH zbog toga su prosvjedovali upozoravajući kako je to besmisleno jer će onda svi pohrliti u Istočno Sarajevo, u Republici Srpskoj, gdje ograničenja neće biti.
Još nema rokova o isporuci cjepiva
BiH i dalje bez konkretnih rokova očekuje isporuku 1,23 milijuna doza cjepiva zapadnih proizvođača, naručenog još prošle godine posredstvom mehanizma COVAX. Cjepivo je do sada primilo tek nekoliko tisuća osoba iz Republike Srpske, jer su tamo nabavili nešto cjepiva Sputnjik V, a u Federaciji BiH počelo je tek simbolično cijepljenje među zaposlenima u zdravstvu i to cjepivom AstraZeneca koje je donirala Srbija.
Predsjednik vlade Federacije BiH Fadil Novalić u četvrtak je novinarima potvrdio kako će se i taj entitet sada okrenuti ruskom cjepivu dodajući kako su za to već stigle konkretne ponude domaćih veledrogerija koje trebaju biti posrednici.
“Četiri tvrtke su poslale pet ponuda, a poredale su ih po brzinu isporuke, što je nama ključno, i cijenama. Zanimljivo je da su sve cijene iste i iznose 17 eura po dozi”, pojasnio je Novalić dodajući kako očekuje brzu isporuku, što bi značilo u roku od tri dana nakon što se obavi “papirologija”.
To bi navodno trebalo biti već idućeg tjedna, a pregovara se o brzoj isporuci oko 100 tisuća doza.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!