Požari gore širom slovenskog Krasa, a nedjelju su gasitelji na terenu dočekali zabrinuti zbog najavljene jake bure. Tijekom noći na terenu je bilo više do tisuću vatrogasaca. Oko četiri ujutro, područje je osvježila fronta koja je donijela kišu, ali prema riječima voditelja intervencije, to nije previše utjecalo na širenje vatre. Nedjelju bi gasitelji trebali provesti intenzivno natapajući rubove požarišta, kako bi spriječili daljnje širenje vatre.
TIJEK DOGAĐAJA IZ MINUTE U MINUTU
Šumarskom institutu za sada više nije potrebna pomoć volontera
Zbog postupnog smirivanja situacije na požarištu, Slovenski šumarski institut procjenjuje da idućih dana više neće biti potrebna pomoć dobrovoljaca, pa od ponedjeljka ukida sabirno mjesto u Osnovnoj školi u Komnu.
Kako su najavili, koordinacija hitnih šumarskih poslova odvijat će se u središnjem stožeru u Kostanjevici na Krasu. U slučaju povećane ugroženosti i povećanih potreba za radovima u šumarstvu, potrebe će se ponovno komunicirati putem uspostavljenih komunikacijskih kanala. Pritom iz zavoda ističu da će se prilika za volonterski rad pojaviti uglavnom nakon smirivanja situacije i izrade plana sanacije, a posebice tijekom obnove šuma.
Nakon velike sječe uz protupožarne putove i uz sela, idućih dana slijedi odvoz i prikupljanje posječenog drva i biomase. Kako kažu nadležni u zavodu, raskrižja će biti potrebno što prije urediti, inače bi ostaci raskrižja mogli postati izvor goriva za nove šumske požare.
"Svim volonterima iskreno zahvaljujemo na spremnosti pomoći, a ujedno ih pozivamo da sudjeluju u obnovi oštećenih šuma", rekao je v.d. ravnatelj ustanove Janez Logar.
Noću će na terenu biti 700 vatrogasaca
U večernjem izvješću Stožer civilne zaštite za sjevernu Primorsku piše kako je današnji dan bio mirniji i optimističniji od prethodnih.
"Tijekom cijelog dana gasila su se manja žarišta, nije bilo većeg širenja požara. Postrojbe na terenu uglavnom su čistile i zalijevale rubove požarišta, no aktivnije je bilo gašenje iz zraka. Uz zračne postrojbe iz Slovenije sudjelovale su i Srbija, Mađarska, Italija, Slovačka i Austrija. Poslijepodne su nadletjeli i zrakoplovi Spartan iz Rumunjske. Zračne jedinice su tako izvršile više od 150 sati naleta. Inače, najviše problema bilo je u sjevernom dijelu požarišta, u smjeru Vipavske doline", napisao je predstavnik civilne zaštite Robert Okorn.
Jutarnja fronta, koja je donijela dugo očekivane oborine, učvrstila je optimizam vatrogasaca, uz pomisao da će "ova muka biti gotova".
Prema Okornovim riječima, u današnjoj intervenciji sudjelovalo je više od 2000 posrednika, uključujući gotovo 1500 vatrogasaca, 260 šumskih radnika ili sjekača, 144 pripadnika Slovenske vojske, Civilne zaštite, policije, hitne medicinske pomoći, Crvenog križa Slovenije, Darsa i drugih službi.
“Nažalost, bilježimo i neke ozljede, ali sve su bile lakše, pa je gotovo svim ozlijeđenima pomoć pružena na terenu”, napisao je.
Očekuje se da će noću na terenu biti oko 700 vatrogasaca.
Požar pod kontrolom, spašeni životi i kuće
Velik požar na slovenskom Krasu progutao je 3500 hektara, no pod kontrolom je i nije bilo ljudskih žrtava te su spašene kuće, rekli su u nedjelju slovenski dužnosnici te stručnjaci koji su vodili intervenciju.
Da je požar sada pod kontrolom i da će se idućih dana smanjivati broj vatrogasaca potvrdio je i vođa intervencije Simon Vendramin, ali i upozorio da unatoč dobrim vijestima postoji mogućnost ponovnog izbijanja požara ako bi se pojavili vrlo jaki udari bure, što se danas nije dogodilo.
"Na nekim su mjestima požarne linije još aktivne i s njime se bore vatrogasci te helikopteri i zrakoplovi koji ta žarišta zalijevaju iz zraka", kazao je
Stanje je nešto teže na sjevernom dijelu požarišta, uz dolinu rijeke Vipave, dodao je.
Kako javljaju slovenski mediji koji se pozivaju na civilnu zaštitu, ekipe koje gase požar idućih će se dana smanjivati, no požarna straža održavat će se još najmanje tjedan dana, premda je požar pod kontrolom, ali pojedina žarišta još tinjaju na otvorenom i ispod tla, pa je i dalje aktivan dron s termokamerom, kako bi se ta područja detektirala.
Premda se radi o požaru katastrofalnih razmjera koji u Sloveniji do sada nije zabilježen, u njemu na sreću nije bilo ljudskih žrtava ni teže ozlijeđenih među gasiteljima, a prema podacima iz medija izgorjela je samo jedna planinska kuća.
Unatoč zahtjevnoj intervenciji, zasad su konstantirane samo lakše ozljede
Svi oni koji pomažu u intervenciji u Krasu suočavaju se s brojnim opasnostima. Osim požara, veliku opasnost stvara gusti dim, velika vrućina i neeksplodirana ubojna sredstva iz Prvog svjetskog rata koja su razasuta praktički po cijelom Krasu. Srećom, nema dojava o težim ozljedama među sudionicima, iako su neki od njih privremeno hospitalizirani.
Optimizam u u Sloveniji, požar pod kontrolom
Najveći požar u povijesti Slovenije pod kontrolom je, rekli su u nedjelju dužnosnici nakon obilaska opožarenih područja u sjevernom dijelu slovenskog Krasa te zahvalili premorenim vatrogascima koji su se sedam dana borili s vatrom kao i susjednim i drugim državama na pomoći.
Požar je konačno pod kontrolom i slijedit će čuvanje požarišta od strane požarne straže, rekao je premijer Robert Golob je u izjavi za javnost nakon posjeta.
Ponovio je da će država preuzeti na sebe troškove nanesene općinama nastradalim u požaru, a sastavit će i opis materijalnih šteta te izraditi mjere za sprječavanje sličnih požara koji bi mogli zahvatiti tako velike površine kao što se dogodilo u ovom slučaju.
"Najkasnije na jesen donijet ćemo opsežan i ambiciozan preventivni plan o tome", kazao je Golob.
Zahvalivši vatrogascima i snagama iz zraka na njihovoj predanosti proteklih sedam dana predsjednik države Borut Pahor kazao je u nedjelju da je tom prilikom pokazana velika solidarnost, ne samo u Sloveniji nego i šire.
U subotu je u gašenju požara sudjelovalo 13 helikoptera i zrakoplova iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Austrije, Mađarske i Italije.
“Sve to daje nam nadu da će se ova situacija jednom uskoro završiti”, kazao je Pahor.
Izgorjelo je oko 3500 hektara
Proteklih dana na Krasu je izgorjelo približno 3500 hektara površine, izjavio je premijer Robert Golob.
Mjere za sprječavanje požara
Premijer Robert Golob je tijekom nedjeljnog posjeta Kostanjevici na Krasu najavio mjere za sprječavanje požara na tom području koje će se provoditi u tri koraka.
Rekao je i da je požar, nakon nekoliko dana, pod kontrolom. "Budući da se u utorak najavljuje još kiše, svi se nadamo da je najgore iza nas", rekao je između ostalog.
Požarište obišao i Borut Pahod
Područje je danas obišao i predsjednik Republike Borut Pahor koji je istaknuo iznimnu solidarnost.
"Duh solidarnosti nije samo među Slovencima, nego i šire. Sve to daje nadu Kraševčanima da će tome jednom zauvijek doći kraj", rekao je.
Predsednik republike Borut Pahor je prispel na Kras, da bi se zahvalil gasilcem, gozdarjem in vsem prostovoljcem, ki sodelujejo pri gašenju požara in odpravi posledic. pic.twitter.com/6cyixI8BJf
— Borut Pahor (@BorutPahor) July 24, 2022
Požar je pod kontrolom
Voditelj intervencije Simon Vendramin potvrdio je u 13 sati da je požar doista pod kontrolom.
"Imamo samo nekoliko otvorenih žarišta, uglavnom u sjevernom dijelu požarišta, uglavnom su to podzemni požari", rekao je.
"Te točke otkriva helikopter s termo kamerom, a tamo su raspoređene i zračne snage koje navodnjavaju područje. Teren je vrlo nepristupačan jer nema spojnih protupožarnih puteva", rekao je.
Oko 1.500 vatrogasaca i dalje je na terenu, čiste i zalijevaju rub vatrene linije kako bi spriječili ponovno paljenje.
Promjene vjetra mogle bi uzrokovati ponovno izbijanje požara. Vendramin je dodao da to područje sigurno neće ostati bez vatrogasaca još barem nekoliko dana. Sve dok se ne bude moglo reći da je požar uistinu potpuno ugašen.
Ministrica Fajon na požarištu
Požarište Krasa danas je posjetila i ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon.
S premijerom Golobom i zapovjednikom Šestanom razgledala je posljedice požara. "Nekoliko kapi kiše i izvanredan rad naših vatrogasnih postrojbi uz dragocjenu pomoć iz zraka daje nadu da ćemo uskoro pobijediti požare", napisala je na Twitteru zahvalivši timovima na terenu.
S predsednikom @vladaRS Golobom in poveljnikom Civilne zaščite Šestanom si na terenu ogledujemo katastrofalne posledice obsežnih požarov. Nekaj kapelj dežja in izjemno delo naših gasilskih enot z dragoceno pomočjo iz zraka daje upanje, da bomo požare kmalu premagali. Hvala 🙏 pic.twitter.com/g9MOwos0YR
— Tanja Fajon (@tfajon) July 24, 2022
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!